Bank Anglii pokazał banknoty z wizerunkiem króla Karola III

Źródło:
Reuters

Bank Anglii pokazał we wtorek pierwsze banknoty z podobizną króla Karola III. Mają one wejść do obiegu w 2024 roku i stopniowo zastępować te, na których widnieje królowa Elżbieta II. 

Nowe polimerowe banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów przedstawiają podobiznę króla Karola III na przedniej stronie. Jego niewielki portret widnieje również w przezroczystym okienku. - To ważny moment, jako że król jest dopiero drugim monarchą, który pojawi się na naszych banknotach - powiedział prezes Banku Anglii Andrew Bailey.

W przeciwieństwie do brytyjskich monet, na których od dawna widnieją wizerunki monarchów, banknoty z podobizną królowej Elżbiety II jako pierwsze pojawiły się w obiegu dopiero w 1960 roku - wyjaśniła agencja Reutera.

Będą stopniowo zastępowały stare banknoty

Bank Anglii przekazał, że od 2024 roku stare banknoty będą zastępowane stopniowo wraz z ich zużyciem. Oznacza to, że przez następnych kilka lat w obiegu pozostaną zarówno pieniądze w podobizną nowego króla, jak i jego zmarłej we wrześniu matki.

Obecnie w obiegu znajduje się około 4,5 miliarda banknotów z wizerunkiem królowej o łącznej wartości około 80 miliardów funtów.

W pierwszej połowie grudnia Brytyjska Mennica Królewska rozpoczęła emisję pierwszych monet z wizerunkiem Karola III.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: Reuters