W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się produkcja monet z wizerunkiem króla Karola III. Pierwszą 50-pensówkę z nowym monarchą wybito w mennicy królewskiej w Walii. Na nowej monecie po raz ostatni pojawił się również profil królowej Elżbiety II.
Mennica przygotowała specjalny odlew, który na awersie ma podobiznę króla Karola III, a na rewersie zmarłej królowej Elżbiety II. To pierwsza moneta z podobizną Karola III i ostatnia z wizerunkiem Elżbiety II.
Karol III i Elżbieta II na nowej monecie
Podobizna nowego króla na monecie została zaprojektowana przez brytyjskiego rzeźbiarza Martina Jenningsa i osobiście zatwierdzona przez króla.
Zgodnie z tradycją profil Karola jest zwrócony w przeciwnym kierunku niż profil jego matki. Zwyczaj sięga jeszcze XVII wieku. Wtedy właśnie przyjęto zasadę, że monarcha na monetach jest zwrócony w inną stronę niż jego poprzednik. Profil króla otoczony jest łacińskim napisem: "król Karol III z łaski bożej obrońca wiary".
W obiegu pozostaje jeszcze około 27 miliardów monet z wizerunkiem Elżbiety. Nowe środki płatnicze, z podobizną króla Karola, wejdą do obiegu już w grudniu. Monety będą funkcjonować w obiegu równolegle z tymi przedstawiającymi Elżbietę II, najprawdopodobniej jeszcze przez wiele lat.
Wizerunek Karola III nie tylko na brytyjskich monetach
Monety z wizerunkiem Karola III trafią do portfeli nie tylko Brytyjczyków, ale również mieszkańców innych państw należących do Wspólnoty Narodów. Australijski wiceminister skarbu zapowiedział już, że monety z profilem nowego króla zostaną wypuszczone do obiegu na początku 2023 roku. Zaznaczył jednak, że wizerunek Karola III nie pojawi się na banknocie pięciodolarowym, na którym obecnie widnieje podobizna Elżbiety II.
Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Jej pogrzeb, na którym pojawiło się wielu światowych przywódców, odbył się pod koniec września. Także w tym miesiącu tron oficjalnie przejął jej najstarszy syn, Karol.
Źródło: Reuters, PAP