"Szczepionki zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu wariantu Delta"

Źródło:
PAP

Z danych brytyjskiej rządowej agencji Public Health England (PHE) wynika, że szczepionki koncernów Pfizer BioNTech i AstraZeneki skutecznie zapobiegają hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19 – podkreślił we wtorek szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Dane z Public Health England (PHE) pokazują, że Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech i szczepionka przeciwko COVID-19 AstraZeneca są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2. Jak wcześniej ustaliło PHE, wariant Delta jest do 64 procent bardziej zakaźny, niż wariant Alpha (wcześniej wariant B.1.1.7), po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Z analizy PHE wynika, że szczepionka firmy Pfizer BioNTech jest w 96 procentach skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi wymagającemu hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2, natomisat szczepionka AstraZeneca (od kwietnia znanej jako Vaxzevria) jest w 92 procentach skuteczna przeciwko hospitalizacji. Są to wartości porównywalne ze skutecznością szczepionki przeciwko hospitalizacji w przypadku "zwykłego" wariantu Alpha.

Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta – z czego 166 osób było hospitalizowanych – w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca. Brano pod uwagę przyjęcia do szpitali w Wielkiej Brytanii w nagłych wypadkach.

"Szczepionki zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu wariantu Delta"

Chociaż trwają badania mające na celu ustalenie poziomu ochrony przed zgonem w przypadku wariantu Delta, to - podobnie jak w przypadku innych wariantów - oczekuje się, że będzie on wysoki. Inna niedawno opublikowana analiza PHE wykazała, że jedna dawka szczepionki jest o 17 proc. mniej skuteczna w zapobieganiu objawowemu zachorowaniu na COVID–19 spowodowany przez wariant Delta - w porównaniu z Alpha. Natomiast po dwóch dawkach różnica jest niewielka.

- Te niezwykle ważne odkrycia potwierdzają, że szczepionki zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją z powodu wariantu Delta - skomentowała dr Mary Ramsay, kierownik ds. szczepień w PHE. - Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy przeciwko COVID-19. Dzięki nim uratowano już tysiące istnień ludzkich. Aby uzyskać maksymalną ochronę przed wszystkimi istniejącymi i pojawiającymi się wariantami, absolutnie konieczne jest uzyskanie obu dawek, gdy tylko zostaną Ci zaoferowane – dodała. - To niezwykle zachęcające, że dzisiejsze badania pokazują, że szczepionki nadal pomagają zerwać związek między hospitalizacją a wariantem Delta po jednej dawce, a ich skuteczność jest wysoka zwłaszcza po dwóch dawkach – powiedział Brytyjski minister ds. szczepień Nadhim Zahawi. - Nie zwlekaj, zrób drugie szczepienie, abyś mógł skorzystać z najpełniejszej możliwej ochrony - dodał.

To niezwykle zachęcające, że dzisiejsze badania pokazują, że szczepionki nadal pomagają zerwać związek między hospitalizacją a wariantem Delta po jednej dawce, a ich skuteczność jest wysoka zwłaszcza po dwóch dawkach – powiedział Brytyjski minister ds. szczepień

"Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta SARS-CoV-2; a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19" - napisał na Twitterze szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Oddzielna analiza PHE wskazuje, że program szczepień przeciw COVID-19 do 30 maja zapobiegł do tej pory 14 tysiącom zgonom i około 42 tysiącom hospitalizacjom osób starszych w Anglii.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Tagi:
Raporty: