Obiecujące wyniki innowacyjnego badania krwi. Ma pomóc w wykrywaniu aż 50 rodzajów nowotworu

Źródło:
The Guardian, BBC, cancerresearchuk.org, TVN24.pl
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy PolakówMarta Balukiewicz | Fakty TVN
wideo 2/5
Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy PolakówMarta Balukiewicz | Fakty TVN

Przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki testy badania krwi o nazwie Galleri, mającego wykrywać aż 50 rodzajów nowotworu, dały obiecujące wyniki - informuje "The Guardian". Mimo pozytywnych ocen naukowców, przed wprowadzeniem badania do użytku konieczne będzie jednak poddanie go dalszym testom. 

Badanie Galleri opiera się na analizie zmian, wynikających z występowania choroby nowotworowej, w kodzie genetycznym. Ma ono wykrywać aż 50 rodzajów raka, w tym raka trzustki czy przełyku, które uchodzą za jedne z trudniejszych do zdiagnozowania. Poza dostarczaniem informacji nt. występowania nowotworu Galleri ma także identyfikować jego źródło.

W przeprowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki teście skuteczności Galleri udział wzięło 5461 osób z Anglii i Walii z podejrzeniem nowotworu. Poza przejściem standardowych badań diagnostycznych pod kątem raka osoby te oddawały również próbkę krwi, którą następnie badano przy użyciu Galleri. Innowacyjny test poprawnie ujawnił występowanie nowotworu w 66 procentach przypadków. Dodatkowo u 85 procent zdiagnozowanych prawidłowo wskazał pierwotną lokalizację ogniska choroby.

Badanie Galleri ma pomóc w diagnozie aż 50 rodzajów nowotworu

W rozmowie z "Guardianem" profesor eksperymentalnej medycyny onkologicznej w Oksfordzie Mark Middleton, który nadzorował test badania Galleri, ocenił, że ma ono potencjał nie tylko do skrócenia czasu potrzebnego do postawienia diagnozy, ale i zwiększenia wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach. - Ten test może nam pomóc w zidentyfikowaniu większej liczby przypadków na wczesnym etapie choroby i pomóc uratować tysiące ludzkich istnień - ocenia, cytowany przez BBC, krajowy dyrektor NHS (brytyjskiej służby zdrowia - red.) ds. walki z rakiem, prof. Peter Johnson.

ZOBACZ TEŻ: Polacy umierają na nowotwory. "Odchodzi po cichu, niepotrzebnie, od 20 do 30 tysięcy osób"

Mimo wyraźnego optymizmu naukowcy podkreślają, że przed ewentualnym wdrożeniem badania Galleri do użytku, konieczne jest przeprowadzenie testów na szerszą skalę. - Wyniki sugerują, że badanie to może być wykorzystywane do wspierania lekarzy rodzinnych w dokonywaniu ocen klinicznych. Potrzeba jednak znacznie większej liczby testów na szerszej próbie, by sprawdzić, czy może ono poprawić skuteczność oceny lekarzy - stwierdził w rozmowie z BBC dr David Crosby z organizacji Cancer Research UK.

Opisane powyżej wyniki dotyczą testu Uniwersytetu Oksfordzkiego na kilkutysięcznej próbie osób, u których wystąpiło podejrzenie choroby nowotworowej. Obecnie prowadzane jest również, nadzorowane przez brytyjski NHS, badanie na grupie 140 tysięcy osób, u których w ciągu ostatnich trzech lat nie zdiagnozowano ani nie leczono raka. Jego wyników można spodziewać się jeszcze w tym roku.

Zachorowalność na nowotwory

Jak podaje organizacja Cancer Research UK, w Wielkiej Brytanii każdego roku wykrywanych jest średnio 375 tysięcy nowych przypadków zachorowania na nowotwór. Co dwie minuty nowy pacjent słyszy diagnozę. Za ponad połowę z nich odpowiadają rak prostaty, piersi, płuc i jelita grubego.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce rocznie odnotowuje się ponad 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz około 100 tys. zgonów. Wśród mężczyzn najczęściej diagnozowanym jest rak płuca, u kobiet jest to rak piersi. 

ZOBACZ TEŻ: Drastyczny wzrost zachorowań na raka. Winna między innymi pandemia

Umieralność na nowotwory w wybranych krajach europejskichPAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: The Guardian, BBC, cancerresearchuk.org, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock