Co najmniej 22 osoby - głównie dzieci i niemowlęta - zachorowały na polio w ostatnim czasie w Syrii - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jeśli doniesienia WHO się potwierdzą, będzie to pierwsza od 14 lat epidemia tej choroby w ogarniętym wojną kraju.
Ministerstwo zdrowia w Damaszku podjęło natychmiastowe kroki i w czwartek rozpoczęło akcję szczepień. Zanim w Syrii w 2011 roku wybuchła wojna domowa, ok. 95 proc. dzieci było szczepionych na tę chorobę.
UNICEF szacuje, że przez zaniedbania w opiece medycznej niezaszczepionych może być nawet pół miliona dzieci. WHO podała, że ognisko choroby wystąpiło we wschodniej prowincji Deir Ezzor.
- Jest grupa 22 przypadków w ostrym stadium porażenia dziecięcego, co jest badane - powiedział rzecznik WHO Olivier Rosenbauer. - Każdy chory traktowany jest jako ognisko, dlatego wprowadzimy środki zaradcze - dodał.
Jak na razie WHO potwierdziła badaniami diagnozę u dwóch chorych. Wyniki badań 20 kolejnych chorych będą znane w przyszłym tygodniu.
Grozi masowymi zachorowaniami
W prowincji Deir Ezzor jest ponad 100 tys. dzieci w wieku do 5 lat zagrożonych polio. Centrum prowincji znajduje się w strefie wpływów reżimu prezydenta Baszara el-Asada, podczas gdy peryferie kontrolowane są przez rebeliantów.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje teraz z ONZ, syryjskim ministerstwem zdrowia i innymi agendami program masowych szczepień.
Polio
Polio, czyli choroba Heinego-Medina, atakuje układ nerwowy najczęściej dzieci poniżej 5. roku życia. Jest silnie zakaźną chorobą. Jeden na dwieście przypadków prowadzi do nieodwracalnego paraliżu. Nawet u 10 proc. sparaliżowanych pacjentów powoduje śmierć z powodu zwiotczenia układu oddechowego.
Autor: pk / Źródło: BBC News