Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.
Szijjarto zaznaczył, że Węgry wcześniej w wielu sprawach zdecydowanie wspierały Ukrainę, ale ogromnym rozczarowaniem była dla nich przyjęta we wrześniu ustawa o oświacie, która według Węgier poważnie narusza prawa mniejszości narodowych dotyczące nauki w języku ojczystym. Ustawa ta jest – jak zaznaczył minister – całkowicie sprzeczna z dwustronnymi i międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy i dlatego należy przywrócić prawa mniejszości.
Jak podkreślił minister, Węgry niepokoją się sytuacją w obwodzie zakarpackim, gdyż w regionie mieszka 150 tys. Węgrów. Dlatego występują z inicjatywą rozmieszczenia tam stałej misji obserwacyjnej OBWE. Jak dodał, obwód zakarpacki jest obszarem wielonarodowym, a nowa ustawa o oświacie nie przyczynia się do pokojowego współistnienia mniejszości. Szijjarto podkreślił, że Węgry wysoko oceniają pracę obserwatorów OBWE na Ukrainie.
Spięcie z Budapesztem
Nowa ukraińska ustawa o oświacie znacznie rozszerza nauczanie w języku ukraińskim w szkołach mniejszości narodowych. Stanowi, że mniejszości narodowe na Ukrainie mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak ukraiński. Tracą na tym placówki, gdzie dotychczas głównym językiem wykładowym był język mniejszości.
Władze w Kijowie argumentują, że absolwenci wszystkich szkół w tym kraju muszą znać po ich ukończeniu ukraiński. Wskazują na bardzo słabe wyniki matur z tego języka, które zdawali w tym roku m.in. uczniowie szkół węgierskich. Po przyjęciu ustawy Szijjarto nazwał ją "ciosem w plecy" Węgier i zapowiedział, że jego kraj będzie blokować i wetować w Unii Europejskiej każde posunięcie, które w ramach Partnerstwa Wschodniego mogłoby oznaczać dla Ukrainy krok naprzód w procesie integracji europejskiej. W listopadzie Szijjarto oświadczył, że Węgry zawetowały spotkania komitetu NATO-Ukraina, gdyż nie mogą popierać dążeń integracyjnych Ukrainy. Na Ukrainie mieszka ok. 150-tysięczna mniejszość węgierska, głównie na Zakarpaciu w pasie przylegającym do granicy z Węgrami. Według danych przekazanych przez Szijjarto, na Ukrainie działa 71 węgierskich szkół.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / CC0 Creative Commons | SofiLayla