Media: Viktor Orban i Władimir Putin lecą do Pekinu. Mogą się tam spotkać

Źródło:
PAP
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem
Reuters Archive
Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem PutinemReuters Archive

Premier Węgier może spotkać się z rosyjskim dyktatorem – informują węgierskie media. Viktor Orban i Władimir Putin mają wziąć udał w Forum Pasa i Szlaku w Pekinie.

Na przyszłotygodniowym Forum Pasa i Szlaku w Pekinie oczekiwani są premier Węgier Viktor Orban i ścigany za zbrodnie wojenne dyktator Rosji Władimir Putin.

We wtorek portal Politico poinformował, że Orban będzie jedynym przywódcą państwa Unii Europejskiej, który weźmie udział w forum. Premier Węgier ma się spotkać w poniedziałek i wtorek z najważniejszymi chińskimi politykami.

Zaproszenie na forum zaakceptował również Putin. Rzecznik premiera Orbana nie odpowiedział na pytanie dziennika "Nepszava", czy zamierza spotkać się z dyktatorem Rosji, który jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Regularne spotkania z przedstawicielami z Rosji i Białorusi

Jak informuje dziennik "Magyar Nemzet", potwierdzono już datę wizyty Putina w Chinach, ale nie została ona jeszcze podana do publicznej wiadomości. W dniach 16-18 października w Chińskiej Republice Ludowej ma przebywać również minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow – dodaje węgierski dziennik.

Węgierscy politycy regularnie spotykają się z politykami z Rosji i Białorusi. W połowie września w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto kolejny raz spotkał się z Ławrowem, zachęcając swoich zachodnich odpowiedników do tego samego.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP