"Możliwość likwidacji" opozycyjnej partii. Przez ogromną grzywnę


Największa opozycyjna partia węgierska, nacjonalistyczny Jobbik, ogłosiła w piątek, że może zostać zmuszona do rozwiązania z powodu ogromnej grzywny wymierzonej przez Państwową Izbę Kontroli (ASZ).

Przywódca Jobbiku Tamas Sneider oznajmił na konferencji prasowej w Budapeszcie, że partia zwoła nadzwyczajny zjazd, na którym jednym z głównych punktów będzie "możliwość likwidacji Jobbiku", co oznaczałoby również koniec istnienia jego frakcji parlamentarnej.

Milionowe kary

Państwowa Izba Kontroli ukarała Jobbik na początku 2018 r. grzywną w wysokości 660 mln ft (2,4 mln euro) za uzyskanie nielegalnego, zdaniem ASZ, wsparcia.

Teraz partii grozi kolejna kara wysokości 273 mln forintów (860 tys. euro). Według Izby "Jobbik złamał przepisy dotyczące finansowania kampanii wyborczych", przyjmując nielegalne wsparcie przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r.

Nie jest pewne, "czy będziemy mogli kontynuować polityczną działalność jako Jobbik" - powiedział Sneider. Według niego łączna kara wysokości ok. miliarda forintów uniemożliwi partii merytoryczny udział w kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Największy opozycjonista

Wyraził przy tym przekonanie, że władze karzą Jobbik, bo sondaże opinii publicznej wykazują, że może uzyskać w wyborach do PE "nie trzy, ale nawet cztery mandaty". Jego zdaniem celem kary jest likwidacja partii.

ASZ wyraził pogląd, że partia poprzez presję polityczną próbuje wpływać na działalność nadzorczą izby, i poradził Sneiderowi, by zamiast oczerniać izbę, wziął na siebie odpowiedzialność za stwierdzone "absolutnie oczywiste nieprawidłowości".

W sondażach wyborczych rządzący Fidesz jest niezmiennie partią zdecydowanie górującą nad rywalami. Według sondażu ośrodka Szazadveg z 7-13 stycznia, popularność Jobbiku wynosiła wśród wyborców pewnych swoich preferencji 13 proc., a koalicji Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog 12 proc. W sondażu Zavecz Research z 4-11 stycznia ugrupowania te mogłyby liczyć odpowiednio na 17 i 12 proc. Rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej osiągnęła wynik odpowiednio 53 i 48 proc.

Autor: ft/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości