Watykan: wysłannik papieża zakończył wizytę w Kijowie, jej rezultaty będą przydatne

Źródło:
PAP

Wysłannik papieża do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi zakończył "krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie". Jej rezultaty będą przydatne do tego, by rozważyć następne kroki - ogłosił we wtorek Watykan. W drugim dniu wizyty przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wysłannik papieża do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi zakończył "krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie". W wydanym komunikacie Stolica Apostolska podkreśliła, że kardynał podziękował władzom cywilnym za spotkania, zwłaszcza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wyniki tych rozmów, również tych z przedstawicielami religijnymi, a także bezpośrednie doświadczenie straszliwego cierpienia narodu ukraińskiego z powodu trwającej wojny, zostaną przedstawione uwadze Ojca Świętego i niewątpliwie będą przydatne, by rozważyć kroki, jakie należy dalej podjąć tak na poziomie humanitarnym, jak i w poszukiwaniu dróg do sprawiedliwego i trwałego pokoju" - oświadczył Watykan.

Parolin: celem Zuppiego "sprzyjać klimatowi"

Wcześniej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin wyjaśnił, że natychmiastowym celem misji kardynała Zuppiego nie jest mediacja, ale działania, aby "sprzyjać klimatowi", który może doprowadzić do pokojowych dróg rozwiązania konfliktu. - Rozmówcami na razie będą Moskwa i Kijów - zaznaczył. - Potem zobaczymy. Nie chcemy nikogo wykluczać - dodał kardynał Parolin.

Nie wiadomo, czy kardynał Zuppi pojedzie też na rozmowy do Moskwy.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP