TVN24 | Świat

Papieska pasterka w Watykanie rozpocznie się wcześniej. Podobnie było rok temu

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Tegoroczna watykańska pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się w bazylice Świętego Piotra w Wigilię o godzinie 19.30, a więc dwie godziny wcześniej niż zwykle. Podobnie było przed rokiem z powodu obostrzeń epidemicznych. Teraz Ojciec Święty zdecydował, by utrzymać wcześniejszą godzinę jej rozpoczęcia.

W ubiegłym roku pasterka w Watykanie w wigilijny wieczór rozpoczęła się wcześniej z powodu godziny policyjnej we Włoszech, wprowadzonej w związku z pandemią COVID-19. Obowiązywała ona wówczas od godz. 22. Poprzednie Boże Narodzenie minęło w ścisłym lockdownie.

Papież Franciszek zdecydował, że pasterka w bazylice Świętego Piotra odbędzie się o godzinie 19.30 również w tym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>'

Kalendarz papieża na okres świąteczny

W ogłoszonym w Watykanie kalendarzu znalazło się też spotkanie papieża z Kurią Rzymską, zaplanowane na 23 grudnia rano. Natomiast w dzień Bożego Narodzenia w południe Franciszek wygłosi świąteczne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W ostatnim dniu 2021 roku po południu papież przewodniczyć będzie tradycyjnym nieszporom w bazylice watykańskiej, a 1 stycznia rano odprawi mszę z okazji 55. Światowego Dnia Pokoju.

Liturgię odprawi również 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). 9 stycznia, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, w Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek ochrzci grupę dzieci. Przed rokiem ceremonia ta nie odbyła się z powodu pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy zaczyna się adwent?

Autor:akr/adso

Źródło: PAP