Bezprecedensowy krok papieża w sprawie finansów

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Watykański Sekretariat Stanu stracił prawo do zarządzania swoimi finansami i kontroli nad nimi. Taką decyzję podjął papież Franciszek w wyniku nieprawidłowości, jakie wyszły na jaw w zarządzaniu funduszami. Odpowiedzialność za finanse powierzył dwóm kluczowym urzędom finansowym Stolicy Apostolskiej.

Finansami i nieruchomościami Sekretariatu Stanu będzie zarządzać urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), a kontrolować je będzie Sekretariat ds. Ekonomii. Wcześniej Franciszek zawiadomił o swojej decyzji w liście sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

To konsekwencja skandalu finansowego sprzed roku, gdy na jaw wyszły nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami w Sekretariacie Stanu, który w okolicznościach będących obecnie przedmiotem śledztwa za Spiżową Bramą kupił kilka lat temu kamienicę w Londynie za 200 milionów euro. Było to w czasach, gdy zastępcą sekretarza stanu był kardynał Angelo Becciu. Ten włoski dostojnik został niedawno zdymisjonowany przez papieża ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i pozbawiony praw wynikających z godności kardynalskiej, także z powodu innych nieprawidłowości, jakich Becciu miał dopuścić się w zarządzaniu pieniędzmi.

Włoskie media podały, że część środków na zakup londyńskiej nieruchomości pochodziła ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża.

Kardynał Angelo BecciuEric Vandeville/Abaca/PAP

Rusza specjalna komisja

Jednocześnie Watykan poinformował w czwartek, że działalność rozpoczyna tam natychmiast powołana przez Franciszka komisja, która czuwać będzie nad realizacją jego postanowień w sprawie finansów Sekretariatu Stanu.

W opublikowanym liście do kardynała Parolina Franciszek położył nacisk na konieczność zwrócenia "szczególnej uwagi" na kwestię inwestycji w Londynie, by - jak dodał - "wyeliminować wszystkie zagrożenia dla reputacji" Watykanu.

Papież dodał, że Sekretariat Stanu "w kwestiach gospodarczych i finansowych nie będzie miał żadnego obowiązku czuwania i kontroli nad żadnym urzędem Stolicy Apostolskiej".

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości