Papież apeluje o natychmiastowe zakończenie "bezsensownego konfliktu" w Ukrainie

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Papież Franciszek, w przemówieniu podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, oświadczył, że "trwa trzecia wojna światowa zglobalizowanego świata". Zaapelował o natychmiastowe zakończenie wojny w Ukrainie, nazywając ją "bezsensownym konfliktem, którego skutki dotyczą całych regionów".

Zwracając się do ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, papież powiedział, że "dzisiaj trwa trzecia wojna światowa zglobalizowanego świata, w którym konflikty dotyczą bezpośrednio tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

- Najbliższym i najnowszym przykładem jest właśnie wojna w Ukrainie ze śmiercią i zniszczeniem jako jej następstwami, atakami na infrastrukturę cywilną, które prowadzą do utraty życia ludzi nie tylko z powodu ładunków wybuchowych i przemocy, ale także głodu i zimna - oświadczył Franciszek.

- Nie zapominajmy - wezwał - że wojna uderza szczególnie w osoby najsłabsze - dzieci, ludzi starszych, niepełnosprawnych i w niezatarty sposób rozrywa rodziny. - Mogę jedynie ponowić dzisiaj mój apel o natychmiastowe zakończenie tego bezsensownego konfliktu, którego skutki dotyczą całych regionów, także poza Europą z powodu reperkusji, jakie ma w dziedzinie energii i produkcji żywności, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie - dodał papież.

Kryzys "systemu multilateralnego"

Jego zdaniem obecny konflikt na Ukrainie ukazał kryzys "systemu multilateralnego", który wymaga "głębokiego przemyślenia, by można było odpowiedzieć właściwie na wyzwania naszych czasów", a także reform różnych instytucji i unikania mechanizmów, przyznających większą rolę jednych kosztem drugich.

- Nie chodzi zatem o budowę bloków sojuszy, ale tworzenie okazji do tego, by wszyscy mogli prowadzić dialog - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę na obecne zagrożenie nuklearne, które "pogrąża świat w strachu i niepokoju". Podkreślił, że "posiadanie broni atomowej jest niemoralne" . - W obliczu zagrożenia ze strony broni nuklearnej wszyscy przegrywamy, wszyscy - dodał Franciszek.

Wyraził zaniepokojenie impasem w negocjacjach w sprawie irańskiego programu nuklearnego. - Mam nadzieję, że jak najszybciej można będzie osiągnąć konkretne rozwiązanie, by zagwarantować bardziej bezpieczną przyszłość - dodał.

Apel o poszanowanie godności człowieka w Iranie

O Iranie Franciszek mówił także w kontekście trwających tam protestów. - Prawo do życia - stwierdził - jest zagrożone też tam, gdzie dalej stosowana jest kara śmierci, jak ma to miejsce w tych dniach w Iranie w następstwie ostatnich manifestacji pod hasłami żądań poszanowania godności kobiet.

- Kary śmierci nie można stosować jako domniemanej sprawiedliwości ze strony państwa, gdyż nie stanowi ona środka odstraszającego, ani nie oferuje sprawiedliwości ofiarom, lecz jedynie podsyca pragnienie zemsty - powiedział papież.

Następnie zaznaczył: - Kieruję apel o to, aby kara śmierci, która jest zawsze niedopuszczalna jako zamach na nietykalność i godność osoby, została zniesiona w ustawodawstwie wszystkich krajów świata.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości