"Potężny szturm" po nieudanej próbie zajęcia Sołedaru. "Wróg atakuje po trupach swoich żołnierzy"

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Reporter TVN24: w Bachmucie i Sołedarze toczą się najcięższe walki
Reporter TVN24: w Bachmucie i Sołedarze toczą się najcięższe walki TVN24
wideo 2/12
TVN24 Reporter TVN24: w Bachmucie i Sołedarze toczą się najcięższe walki

Poniedziałek jest 320. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że "po nieudanej próbie zajęcia Sołedaru i wycofaniu się wróg dokonał przegrupowania, uzupełnił straty, przerzucił dodatkowe oddziały szturmowe, zmienił taktykę i rozpoczął potężny szturm". "Wróg atakuje dosłownie po trupach swoich żołnierzy, masowo wykorzystuje artylerię, systemy rakietowe i moździerze, ostrzeliwując nawet swoich własnych wojskowych" - dodała. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:21

  ISW: założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nadal wykorzystuje doniesienia o sukcesach wagnerowców w Sołedarze w obwodzie donieckim, próbując wzmocnić jej reputację jako skutecznej siły bojowej.

 • 1:56

  Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie kołowych wozów opancerzonych Stryker - donosi portal Politico. Portal ocenia, że wraz z bojowymi wozami piechoty dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania zachodnich czołgów.

 • 1:09

 • 0:15

  Każdy skrawek ziemi w okolicy Sołedaru, w obwodzie donieckim, pokryty jest ciałami rosyjskich żołnierzy i zryty przez pociski - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Stracili tam tysiące ludzi, każdy skrawek ziemi w pobliżu Sołedaru pokryty jest ciałami okupantów i zryty przez pociski. Tak to wygląda, to jest szalone - podkreślił ukraiński przywódca.

 • 23:37

  Rosnąca w Rosji pozycja oligarchy Jewgienija Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera "zalatuje desperacją" - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak podkreślił, na Ukrainie walczą tysiące najemników z tej organizacji, a wielu z nich to ludzie skazani za ciężkie przestępstwa.

 • 21:53

  Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w czasie dzisiejszej rozmowy telefonicznej premierowi Czech Petrowi Fiali za pomoc dla Ukrainy.

  Zełenski wyraził wdzięczność Fiali za wsparcie udzielane Ukrainie na szczeblu unijnym podczas czeskiego przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie 2022 roku. Mówił też o sytuacji na froncie i ryzyku eskalacji wojny ze strony Rosji.

  "Doceniamy ważne wsparcie obronne i oczekujemy jego wzmocnienia. Szczególną uwagę poświęciliśmy ukraińskiej 'formule pokojowej'" - cytuje Zełenskiego Ukrainska Prawda.

  Portal informuje też, że Fiala napisał na lufie przekazanego Ukraińcom czołgu T-72 dedykację "Dzielnym obrońcom Ukrainy", o czym powiadomił na Twitterze.


  W listopadzie ministerstwo obrony Czech i ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom ogłosiły utworzenie wspólnego klastra dla produkcji uzbrojenia i amunicji, współpracy w zakresie napraw i rozwoju. Jesienią w ramach zbiórki publicznej zebrano w Czechach ponad 1 mln euro na zakup zmodernizowanego T-72 dla Ukrainy, który nazwano "Tomasz" na cześć pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasza Garrigue Masaryka - przypomniała Ukrainska Prawda.

  10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

 • 20:59

  "Niemcy są w czołówce we wspieraniu Ukrainy" i dotyczy to nie tylko pomocy finansowej i humanitarnej, ale także dostaw broni - powiedział dziś niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Podkreślił, że Niemcy zawsze będą działały w porozumieniu z sojusznikami, "a zwłaszcza z naszym partnerem transatlantyckim, USA".

  Na imprezie wyborczej SPD w Berlinie kanclerz Scholz podkreślił, że Niemcy wraz z Wielką Brytanią są obecnie najważniejszym po USA dostawcą broni dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję.

  "Będziemy to robić dalej" i tak długo, jak to konieczne - zapewnił. - Podobnie jak w przeszłości, zawsze będziemy w czołówce, jeśli chodzi o zakres i jakość organizowanych przez nas dostaw - powiedział Scholz, cytowany przez agencję dpa.

  Kanclerz powiedział również, że trwająca wojna na Ukrainie nie może stać się wojną między Rosją a NATO.

  Mówił też, że Berlin trzyma się zasady, że będzie działał tylko w porozumieniu z partnerami: - Niemcy nie pójdą same, Niemcy zawsze będą trzymać się razem z przyjaciółmi i sojusznikami, a zwłaszcza z naszym partnerem transatlantyckim, Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Wszystko inne byłoby nieodpowiedzialne w tak niebezpiecznej sytuacji.

  Scholz uzgodnił w piątek z prezydentem USA Joe Bidenem, że Niemcy po raz pierwszy dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty.

 • 20:41

  Na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels w obwodzie saratowskim pojawiły się bariery ochronne i znacznie zmniejszyła się liczba samolotów bojowych, obecnie jest ich zaledwie sześć - przekazał na Telegramie dziennikarski projekt śledczy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, Schemy.

  Jak twierdzą Schemy zdjęcia satelitarne pokazują spadek liczby zdolnych do walki bombowców na rosyjskim lotnisku. Zostało ich sześć: cztery Tu-95 i dwa Tu-160. Na zdjęciach widać też na wpół zdemontowany Tu-95 oraz samolot transportowy Ił-76 lub Ił-78 i samolot pasażerski Tu-154. Na obrazach satelitarnych z 6 grudnia 2022 roku bombowców widać było około 20.

  Ponadto satelita firmy Planet Labs zarejestrował 7 stycznia, że obok pasa startowego we wschodniej części lotniska pojawiły się bariery ochronne. Według ekspertów wojskowych mogą one służyć jako ochrona przed odłamkami ewentualnych ładunków wybuchowych - twierdzą Schemy.

  W grudniu 2022 roku na lotnisku Engels dwukrotnie miały miejsce eksplozje. Według władz rosyjskich podczas drugiej, 26 grudnia, zginęli trzej wojskowi z personelu technicznego bazy. Rosja oskarżyła o spowodowanie wybuchów siły ukraińskie. Władze Ukrainy oficjalnie nie przyznały się do tego, lecz rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych tego kraju pułkownik Jurij Ihnat powiedział, że "wybuchy na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels to wynik agresji przeciwko Ukrainie".

  Położona około 800 kilometrów od ukraińskiej granicy baza lotnicza w pobliżu miasta Engels w obwodzie saratowskim na południu Rosji była do tej pory wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Startowały z niego strategiczne bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwały rakietowe pociski manewrujące w kierunku Ukrainy.

 • 19:44

  Ukraina wspólnie z Unią Europejską broni swojego systemu energetycznego - podkreślił dziś ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowe z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

  "Omówiliśmy stan funkcjonowania systemu energetycznego Ukrainy, który regularnie jest obiektem celowych ataków rakietowych Rosji. Dzisiaj, kiedy bronimy naszej energetyki razem z Unią Europejską, pomagają nam: (przewodniczący Rady Europejskiej) Charles Michel, szefowa (Komisji Europejskiej) Ursula von der Leyen i przywódcy UE, w szczególności w otrzymaniu niezbędnych generatorów i transformatorów" - oświadczył Zełenski. Komentarz prezydenta Ukrainy ukazał się na serwisie Telegram.

  Zełenski zapowiedział, że "podczas odbudowy (ze zniszczeń wojennych) Ukraina będzie kładła akcent na realizację 'zielonych' projektów energetycznych".

  Timmermans spotkał się w Kijowie również z premierem Denysem Szmyhalem. Tematem ich rozmów było wzmocnienie odporności ukraińskich systemów energetycznych i sankcje wobec Rosji.

  Wiceszef KE zapewnił na Twitterze, że "Ukraina musi wyjść zwycięsko z wojny" i podkreślił, że "UE będzie stać przy Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba".

 • 19:20

  Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, ocenił dziś, że dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są do zabijania ludności cywilnej i niszczenia infrastruktury, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie.

  "Ich broń jest wykorzystywana do zabijania cywilów na Ukrainie i do prób pogrążenia miast w mroku i zimnie, co z naszego punktu widzenia" oznacza, że Iran może być "potencjalnie odpowiedzialny" za popełnianie zbrodni wojennych - powiedział dziennikarzom Sullivan, który towarzyszy prezydentowi USA Joe Bidenowi w podróży do Meksyku.

  Poinformował też, że uda się do Izraela, by spotkać się z nowym gabinetem i omówić zagrożenie, jakie stanowi Iran. Sullivan nie powiedział, kiedy planuje tę podróż.

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w raporcie opublikowanym 5 stycznia, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na dronach produkcji irańskiej.

  Rosja, jak podkreślono w raporcie ISW, będzie dążyć do kontynuacji współpracy dwustronnej z Iranem. Irańskie media państwowe podały 28 grudnia ub.r., że Teheran otrzyma wkrótce od Moskwy 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za produkowane przez Iran drony i rakiety balistyczne. Urzędnicy amerykańscy poinformowali 9 grudnia, że w zamian za broń irańską Rosja zapewnia Teheranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - przypomniał Instytut Studiów nad Wojną.

 • 18:52

 • 18:38

 • 18:21

  Po nieudanej próbie zajęcia Sołedaru w obwodzie donieckim wojska rosyjskie przegrupowały swoje siły i przystąpiły do potężnego szturmu na pozycje broniącej tego miasta armii ukraińskiej - informuje wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Jej zdaniem Rosjanie idą po trupach swoich żołnierzy.

  "Po nieudanej próbie zajęcia Sołedaru i wycofaniu się wróg dokonał przegrupowania, uzupełnił straty, przerzucił dodatkowe oddziały szturmowe, zmienił taktykę i rozpoczął potężny szturm" – napisała Malar w Telegramie.

  Przekazała, że w ataku uczestniczy wiele grup szturmowych, sformowanych z najlepszych rezerw formacji najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera.

  "Wróg atakuje dosłownie po trupach swoich żołnierzy, masowo wykorzystuje artylerię, systemy rakietowe i moździerze, ostrzeliwując nawet swoich własnych wojskowych. Nasi obrońcy bronią każdego metra ojczystej ziemi. Brutalne walki trwają właśnie w tej chwili" – powiadomiła wiceminister Malar.

 • 18:04

  Na Białoruś przybyło w niedzielę 12 śmigłowców wojskowych z Rosji - informuje białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka. Ocenił, że należy się spodziewać przybycia w najbliższym czasie również samolotów wojskowych.

  - Jak wiadomo, ministerstwo obrony Białorusi poinformowało o prowadzeniu wspólnych ćwiczeń lotniczych sił zbrojnych Białorusi i Rosji. Dosłownie wczoraj, 8 stycznia, przybyło na Białoruś 12 śmigłowców wojskowych. Jest jasne, że w najbliższym czasie przybędą też samoloty - powiedział Łatuszka w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Espreso.

  Przypomniał, że od 16 stycznia do 1 lutego mają się odbyć białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe.

  - Gdy myśliwce i śmigłowce rosyjskie i białoruskie startować będą z lotnisk na Białorusi, które Łukaszenka udostępnia na polecenie (Władimira) Putina, to na Ukrainie za każdym razem ogłaszany będzie alarm przeciwlotniczy. To po prostu znęcanie się nad ludnością ukraińską - stwierdził Łatuszka.

  Jak informowały w ostatnich dniach niezależne media, na Białoruś przybywają żołnierze z Rosji i sprzęt wojskowy. Wcześniej zapowiedziano również wspomniane przez Łatuszkę ćwiczenia lotnicze. Informacje te napływają w czasie, gdy władze ukraińskie i eksperci zachodni nadal uznają za realny scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Ocenia się przy tym, że atak taki nie nastąpi raczej w najbliższych miesiącach.

  Białoruś wspiera Rosję w wojnie, udostępniając jej swoje terytorium; według mediów niezależnych przekazuje też Rosji uzbrojenie, amunicję i sprzęt wojskowy.

 • 17:58

  Wzmocnienie odporności energetycznej Ukrainy i powojenna odbudowa tego kraju były jednymi z głównych tematów rozmów wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, przeprowadzonych dziś w Kijowie.

  Polityk spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem. Szef państwa poinformował Timmermansa o stanie ukraińskiej sieci energetycznej, uszkodzonej przez ataki rakietowe Rosji oraz zapewnił, że przy odbudowie ze zniszczeń wojennych Ukraina będzie stawiała na zieloną energię.  - Już dziś musimy zdecydować, jaka będzie energetyka w Ukrainie i jaka powinna być niezależna energetyka w Europie w przyszłości. Bo my tę wojnę wygramy, ale sąsiedztwo z Rosją pozostanie. Dlatego Unia Europejska powinna być niezależna od jakichkolwiek decyzji Federacji Rosyjskiej. Dlatego też widzimy siebie jako rzetelnego partnera w zielonej energetyce - oświadczył podczas spotkania Zełenski.

  Premier Szmyhal poinformował, że rozmawiał z Timmermansem o wzmocnieniu odporności ukraińskich systemów energetycznych oraz o sankcjach przeciwko Rosji.

  - Liczymy, że dziesiąty pakiet sankcji będzie zawierał ograniczenia wobec sektora nuklearnego Rosji, w szczególności Rosatomu. Agresor powinien być ukarany za ataki na energetykę Ukrainy i przestępstwa przeciwko ekologii - powiedział Szmyhal.

 • 17:37

  Słynny ukraiński pies-saper Patron, który zdobył sławę jako uczestnik rozminowywania Ukrainy, doczekał się poświęconego sobie serialu animowanego. Kreskówka jest z napisami po polsku i angielsku.

  Serial, który opowiada o życiu legendarnego psa, pojawił się na poświęconym mu kanale na YouTube. Zwiastun serialu zatytułowanego po prostu "Pies Patron" został zamieszczony w przeddzień Nowego Roku, a pierwszy odcinek - 7 stycznia.


  W kreskówce Patron, podobnie jak w życiu, poszukuje ładunków wybuchowych, a także "zaprzyjaźnia się" z innymi zwierzętami, szczególnie z kotem o imieniu Tom. W pierwszym odcinku zatytułowanym "Zniszczony most" Patron opowiada kociemu przyjacielowi o swoim dniu pracy.  Reżyserem animacji jest Anastasija Falilejewa, autorką pomysłu i scenarzystką Sasza Ruban. Projekt realizowany jest przy wsparciu amerykańskiej agencji rządowej USAID i w partnerstwie z UNICEF.

  Patron (po polsku "nabój, pocisk") to pies rasy terier Jack-Russell, który pracuje w służbach ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. Specjalizuje się w szukaniu min, odnalazł ich kilkaset. Jego opiekunem jest saper Mychajło Iljew.

 • 17:00

  Ukraińscy lekarze wojskowi wyjęli z ciała rannego żołnierza pocisk z granatnika, który nie eksplodował, operacja odbywała się w asyście saperów - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Ranny przechodzi teraz rehabilitację.

  O operacji, którą przeprowadził jeden z najbardziej doświadczonych ukraińskich chirurgów wojskowych - Andrij Werba, wiceminister obrony Ukrainy poinformowała na Telegramie.

  Jak podkreśliła Malar, pocisk mógł eksplodować w każdym momencie, dlatego zabieg przeprowadzono bez użycia elektrokoagulacji, czyli metody, w której wykorzystywany jest niewielki przepływ elektryczny.

  Operacja przebiegła pomyślnie, ranny żołnierz przechodzi teraz rehabilitację i rekonwalescencję. "Nie każda rana w pobliżu serca jest śmiertelna!" - podkreśliła wiceminister. Opublikowane przez nią fotografie pokazują spory pocisk widoczny na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej rannego żołnierza i ten sam pocisk wydobyty już przez chirurga.

 • 16:50

  Ukraina potrzebuje więcej dostaw broni, będą one niezbędne aż do czasu usunięcia z jej terytorium rosyjskiego najeźdźcy - oświadczył dziś szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie Dmytro Kułeba.

  "Ukraina jest wdzięczna partnerom za pomoc wojskową, ale powinniśmy być wobec siebie szczerzy: nikt nie zrobił wystarczająco dużo, dopóki rosyjskie buty pozostają na ukraińskiej ziemi. Uzbrojenie naszego kraju na rzecz zwycięstwa to najkrótsza droga do przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w Europie i poza nią"– napisał Kułeba na Twitterze.

 • 15:55

  Pod Sołedarem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się ciężkie walki, zaginęli dwaj obywatele brytyjscy. Są to wolontariusze organizacji pomocowych - podała na Facebooku policja ukraińska. Kontakt z Brytyjczykami stracono, gdy wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.

  "7 stycznia około godz. 17.15 do komisariatu policji w rejonie Bachmutu nadeszło powiadomienie o zniknięciu dwóch wolontariuszy - obywateli Wielkiej Brytanii w wieku 28 i 48 lat. Wcześniej, 6 stycznia o godz. 8 rano Andrew Bagshaw i Christopher Perry wyjechali z Kramatorska do Sołedaru i kontakt z nimi się urwał" - głosi oświadczenie policji.

  Dodano w nim, że wszczęta została sprawa karna dotyczącą zaginięcia ludzi. Policja zaapelowała o zgłaszanie informacji na temat zaginionych Brytyjczyków.

  Wojska rosyjskie szturmują Sołedar i pobliski Bachmut w ramach operacji, której celem jest zdobycie całego obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy. Przedstawiciele armii ukraińskiej mówili w ostatnich dniach, że Sołedar jest intensywnie ostrzeliwany i szturmowany, ale pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich.

 • 15:17

 • 14:37

  Armia rosyjska rzuciła najbardziej doświadczone oddziały z formacji najemniczej Grupa Wagnera do szturmu miasta Sołedar w obwodzie donieckim - poinformował Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych armii ukraińskiej.

  Generał zapewnił, że nie są prawdą doniesienia o zajęciu Sołedaru przez Rosjan. - Wróg znowu podjął rozpaczliwą próbę szturmu na Sołedar z różnych kierunków i rzucił do boju najbardziej profesjonalne oddziały wagnerowców - oznajmił. Przekazał również, że Rosjanie ponieśli znaczne straty i po raz kolejny się wycofali".

 • 14:24

  Brytyjska telewizja Sky News poinformowała, że rząd w Londynie rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie czołgów Challenger 2. Stacja podała, że chodzi o 10 pojazdów. Jej zdaniem, może to zachęcić innych sojuszników do "zrobienia tego samego".

  Sky News poinformowała również, że Wielka Brytania po raz pierwszy rozważa zaopatrzenie Ukrainy w czołgi do walki z rosyjskimi siłami. Rozmówca stacji stwierdził, że dyskusje na ten temat trwają "od kilku tygodni".

 • 14:04

  Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest w pełni kontrolowana, ale Rosja i Białoruś, swoimi wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi, stale ją zaostrzają. Ukraina musi utrzymywać w tym miejscu siły i środki, które mogłyby zostać przerzucone na ważniejsze obszary frontu - przekazał rzecznik ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

  Przypomniał, że na Białorusi przebywa obecnie około 10 tysięcy rosyjskich wojskowych, którzy przechodzą szkolenie i są wysyłani na wschód Ukrainy.

 • 14:01

  Niemcy nie mają obecnie planów wysłania do Ukrainy czołgów Leopard 2. Obiecane bojowe wozy piechoty Marder dotrą na czas - oznajmił rzecznik niemieckiego resortu obrony Steffen Hebestreit.

  Nie jest jeszcze jasne, skąd dokładnie będą pochodzić Mardery, ale utrzymywany jest ścisły kontakt z przemysłem i partnerami międzynarodowymi - dodał.

 • 13:23

  W Fastowie pod Kijowem otwarto trzeci dom prowadzony przez pomagające potrzebującym dominikańskie Centrum św. Marcina de Porres. Zamieszkało w nim blisko 50 uchodźców z Chersonia, Mariupola, Bachmutu i Pokrowska.

  Dom został poświęcony przez nuncjusza apostolskiego na Ukrainie abp Visvaldasa Kulbokasa, w uroczystości wziął udział m.in. ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

 • 12:58

  "Ukraina poprosiła Gruzję o zwrot kompleksów Buk, które Kijów przekazał Tbilisi w 2008 roku w czasie wojny z Rosją" - przekazał w publikacji zamieszczonej na portalu Ukraińska Prawda ukraiński charge d'affaires w Gruzji Andrij Kasjanow.

  Ukraina - jak napisał dyplomata - zwróciła się również do gruzińskich władz o przekazanie Kijowowi systemów przeciwpancernych Javelin, które Gruzja otrzymała od Stanów Zjednoczonych. Waszyngton zgodził się na ich przekazanie, a nawet zaproponował wymianę systemów na nowsze.

  Gruzja odmówiła Ukrainie w obydwu przypadkach - dodał Kasjanow.

 • 11:39

  Papież Franciszek zaapelował o natychmiastowe zakończenie wojny w Ukrainie, nazywając ją bezsensownym konfliktem. W przemówieniu podczas noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym mówił, że trwa trzecia wojna światowa.

  Zwracając się do ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, papież powiedział: "Dzisiaj trwa trzecia wojna światowa zglobalizowanego świata, w którym konflikty dotyczą bezpośrednio tylko niektórych obszarów planety, ale w istocie angażują wszystkich".

  - Najbliższym i najnowszym przykładem jest właśnie wojna w Ukrainie ze śmiercią i zniszczeniem jako jej następstwami, atakami na infrastrukturę cywilną, które prowadzą do utraty życia ludzi nie tylko z powodu ładunków wybuchowych i przemocy, ale także głodu i zimna - oświadczył Franciszek.

 • 10:41

  Armia Ukrainy prowadzi ciężkie walki z siłami rosyjskimi w Sołedarze w obwodzie donieckim. Miasto minionej doby zostało ostrzelane ponad sto razy – poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

  Wojskowy zapewnił, że ukraińska armia kontroluje sytuację i wyraził nadzieję, że minusowe temperatury w tym rejonie pozwolą na użycie ciężkiego sprzętu.

 • 9:07

  Rosyjscy żołnierze ostrzelali rynek w miejscowości Szewczenkowe w rejonie kupiańskim - poinformował szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  W wyniku ataku zostało rannych siedem osób, w tym 13-letnia dziewczynka.

  Później Syniehubow dodał, że zginęła 60-letnia kobieta.

  Rosjanie dokonali ataku z użyciem wyrzutni S-300. Akcja ratownicza trwa. Pod gruzami mogą przebywać ludzie. Lokalne media podały, że stan kilku poszkodowanych osób jest ciężki.

  Później prokuratura charkowska poinformowała, że z powodu odniesionych ran zmarła także druga kobieta.

 • 8:56

  Najbardziej zaawansowany rosyjski samolot wojskowy Su-57 (w kodzie NATO: Felon), jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie. Priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest to, by uniknąć jego utraty - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że siły powietrzne Rosji niemal na pewno używają Su-57 do prowadzenia misji przeciwko Ukrainie od co najmniej czerwca zeszłego roku. Jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie stealth i wysoce zaawansowaną awionikę.

  Według brytyjskiego resortu, misje te były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze.

 • 8:06

  Rosyjska armia przerzuca na Białoruś uzbrojenie i sprzęt, ale to głównie sprzęt wycofany z długoterminowego składowania w magazynach, wymagający konserwacji - przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Poinformował, że naprawami zajmują się białoruscy wojskowi.

  Wcześniej ministerstwo obrony Białorusi zapowiedziało wspólne z Rosją "ćwiczenia lotniczo-taktyczne", które odbędą się na "wszystkich lotniskach, a także poligonach sił powietrznych".

 • 7:37

  Cześć rosyjskich prowojennych blogerów skrytykowała ministerstwo obrony za oświadczenie w sprawie "operacji zemsty" w Kramatorsku w odpowiedzi na atak ukraińskich sił w Makiejewce - przekazał w najnowszym sprawozdaniu amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Blogerzy piszą, że resort podał nieprawdziwą informację, iż w ostrzałach Kramatorska zginęło 600 ukraińskich żołnierzy. Krytykują rosyjskie kierownictwo wojskowe za sfabrykowanie historii zamiast pociągnięcia winnych do odpowiedzialności za straty.

  Ukraińcy zaatakowali rosyjskie koszary w okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało wówczas, że w ataku zginęło 400 rezerwistów.

 • 7:11

  Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 590 rosyjskich żołnierzy. Straty Rosji od początku inwazji zbrojnej to 111 760 zabitych wojskowych.

  W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła także między innymi 11 czołgów, 17 pojazdów opancerzonych, siedem dronów i cztery systemy artyleryjskie.

 • 7:00

  Rosjanie dwukrotnie ostrzelali w nocy z niedzieli na poniedziałek rejon nikopolski - poinformował szef obwodu dniepropetrowskiego Wałentyn Rezniczenko. W wyników ataków nikt nie zginął - przekazał.

 • 4:48

  Rosyjska Gwardia Narodowa (Rosgwardia) rozstrzelała sześciu żołnierzy, którzy chcieli oddać się do ukraińskiej niewoli - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Zdarzenie miało miejsce w czwartek w pobliżu miejscowości Czystopilla w obwodzie zaporoskim, którego część znajduje się pod rosyjską okupacją. Takie działania mają na celu utrzymanie dyscypliny wojskowej i zapobieżenie szerzeniu się paniki wśród żołnierzy wojsk okupacyjnych - napisano w komunikacie sztabu.

 • 4:16

  - Oczywiście nie jest to wykluczone - powiedział w niedzielę wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck pytany w wywiadzie dla telewizji ARD o możliwe dostawy czołgów Leopard dla Ukrainy. Po tym, jak niedawno Niemcy ogłosiły, że dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder słychać apele o wysłanie także Leopardów.

 • 4:16

 • 4:15

  Pięćdziesięciu ukraińskich żołnierzy powróciło z rosyjskiej niewoli w ramach wymiany jeńców wojennych – poinformował w niedzielę szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

 • 4:15

  Ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w dwóch kluczowych miastach w obwodzie donieckim, Bachmucie i Sołedarze - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym przekazie wideo.

  - Siły ukraińskie odpierają ciągłe ataki na Bachmut, który mimo wszystko się trzyma, choć duża część miasta jest zniszczona. Utrzymują też swoje pozycje w pobliskim Sołedarze, choć sytuacja jest bardzo trudna - powiedział szef państwa.

  Według Zełenskiego "w okolicach tych dwóch miast nie ma kawałka ziemi, na którym okupant nie oddałby życia w imię obłąkanych idei przywódców rosyjskiego reżimu".

 • 4:15

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: t.me/tymoshenko_kyrylo

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości