Przygotowania do pogrzebu Benedykta XVI. Tłumy wiernych, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Aktualizacja:
Autor:
lukl,
momo//now,
mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie, gdzie wystawione jest ciało Benedykta XVI, czekają tłumy wiernych, chcących oddać hołd zmarłemu papieżowi. W świątyni pojawiła się m.in. premier Włoch Giorgia Meloni. Terenu w rejonie placu świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione pilnują wzmocnione patrole sił porządkowych. Barierkami wyznaczono korytarze, którymi odbywać się będzie ruch wiernych. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na czwartek.

Od wczesnych godzin porannych w stronę Watykanu zmierzają wierni i przedstawiciele duchowieństwa, by oddać hołd pierwszemu w dziejach emerytowanemu papieżowi, którego ciało jest wystawione w bazylice Świętego Piotra od godziny 9 w poniedziałek do środy wieczorem.

Na prowadzącej na plac świętego Piotra via della Conciliazione stoją barierki, wyznaczające drogę w kierunku bazyliki. W ten sposób regulowany jest ruch wiernych, którzy tłumnie czekają w kolejce, by pożegnać byłą głowę Kościoła.

Umieszczone na podniesieniu ciało byłego papieża jest pilnowane przez dwóch strażników Gwardii Szwajcarskiej.

W poniedziałek przy ciele Benedykta XVI czuwała m.in. premier Włoch Giorgia Meloni.

Władze Rzymu podały, że spodziewane jest przybycie do Watykanu 30-35 tysięcy osób dziennie. To liczby wielokrotnie mniejsze niż w 2005 roku, gdy setki tysięcy wiernych oddały hołd Janowi Pawłowi II. Ludzie stali wtedy w kolejce do bazyliki kilkanaście godzin.

Wszędzie w Watykanie czuwają wzmocnione patrole policji.

Pielgrzymi w Watykanie

W niedzielę na spotkanie z papieżem Franciszkiem na południowej modlitwie Anioł Pański przybyło około 40 tysięcy osób. Przez cały dzień Watykan był pełen turystów i pielgrzymów. Tysiące ludzi przychodziły na plac świętego Piotra; wielu zatrzymywało się na modlitwę.

Prasa o Benedykcie XVI: ostatni konserwatysta, który zrewolucjonizował papiestwo >>>

- Przyjechaliśmy nacieszyć się Rzymem po pandemii i powitać nowy rok, a tymczasem trafiliśmy na taki historyczny moment. Jutro ustawimy się w kolejce do Bazyliki świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Benedyktowi, którego witaliśmy w Polsce 16 lat temu - powiedziało polskie małżeństwo.

Do ostatniej chwili w niedzielny wieczór trwały przygotowania do kilku dni wydarzeń związanych z ostatnim pożegnaniem emerytowanego papieża.

Ciało papieża w kaplicy Mater Ecclesiae

W weekend ciało Benedykta XVI wystawiono w kaplicy dawnego budynku klasztornego Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji. Zdjęcia przedstawiające zmarłego papieża spoczywającego na katafalku w kaplicy opublikował w niedzielę Watykan.

W poniedziałek rano ciało zostało przeniesione do bazyliki watykańskiej, gdzie jest wystawione od godziny 9 do 19, a we wtorek i w środę - od godz. 7 do 19.

Kiedy i o której godzinie początek pogrzebu?

Uroczystości pogrzebowe emerytowanego papieża odbędą się na placu świętego Piotra w czwartek o godzinie 9.30, pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach Bazyliki świętego Piotra.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl, momo//now, mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości