Szef dyplomacji Chin rusza w podróż po Europie

Źródło:
PAP

Szef MSZ Chin Wang Yi uda się we wtorek do Europy. W ciągu pięciu dni odwiedzi Włochy, Holandię, Norwegię, Francję i Niemcy – poinformował rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Zhao Lijian. To będzie pierwsza wizyta chińskiego ministra w krajach europejskich od wybuchu pandemii COVID-19.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Wang Yi, który w chińskim rządzie pełni również funkcję radcy stanu, odwiedzi pięć europejskich krajów na zaproszenie ich ministrów spraw zagranicznych – powiedział Zhao Lijian na poniedziałkowym briefingu w Pekinie.

Wcześniej rząd w Rzymie informował, że Wang spotka się we wtorek z szefem włoskiego MSZ Luigim Di Maio. 30 lipca obaj ministrowie przeprowadzili rozmowę w formie wideokonferencji, podczas której poruszyli między innymi tematy pandemii COVID-19, współpracy gospodarczej i sytuacji w Hongkongu.

Wang Yi jest szefem chińskiej dyplomacji Shutterstock

Zabieganie o poparcie

Według komentatorów chińskie władze zabiegają o poparcie innych krajów w narastającym konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi. Spory dotyczą między innymi pandemii COVID-19, chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, sytuacji muzułmańskich mniejszości etnicznych w Chinach, roszczeń Pekinu na Morzu Południowochińskim i ograniczania autonomii Hongkongu.

Waszyngton uznaje Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i wzywa sojuszników, by nie korzystali z urządzeń tej firmy przy budowie sieci 5G. Chińskie władze stanowczo zaprzeczają tym zarzutom i oskarżają Amerykanów o próby powstrzymania globalnej ekspansji koncernu.

W sobotę wysokiej rangi przedstawiciel Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Yang Jiechi spotkał się w mieście Pusan w Korei Południowej z głównym doradcą prezydenta tego kraju Mun Dze Ina do spraw bezpieczeństwa narodowego Suh Hunem. Według południowokoreańskiego dziennika "Dzoson Ilbo" prosił go o wsparcie Seulu w sporze Pekinu z Waszyngtonem.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock