Świat

Rosyjski generał: manewry Zapad'17 mają charakter obronny

Świat


Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow w czwartek na spotkaniu w Baku z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO Petrem Pavlem miał zaznaczyć, że zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad'17 nie są skierowane przeciw państwom trzecim. Ten wątek spotkania wybijają rosyjskie media.

Reuters przypomina, że mające się rozpocząć wkrótce gry wojenne wywołują niepokój w wielu krajach, gdyż rosyjscy żołnierze i sprzęt wojskowy znajdą się na ćwiczeniach na Białorusi w pobliżu granic Polski, Litwy i Łotwy.

"Szef rosyjskiego sztabu generalnego szczegółowo poinformował przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO o mających się odbyć strategicznych manewrach Zapad-2017, podkreślając zwłaszcza ich planowy i obronny charakter, a także to, że nie są wymierzone przeciwko państwom trzecim" - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Rosji.

NATO: obopólne zainteresowanie utrzymania kanałów

Generał Walerij Gierasimow na spotkaniu z generałem Petrem Pavlem akcentował, że głównym celem ćwiczeń jest zapewnienie bezpieczeństwa Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (ZBiR) - głosi komunikat resortu obrony.

Informując o czwartkowym spotkaniu w Baku generała Petra Pavla z generałem Walerijem Gierasimowem, NATO pisze na swej stronie internetowej, że spotkanie świadczy o obopólnym zainteresowaniu utrzymaniem wojskowych kanałów łączności zgodnie z NATO-wską polityką przejrzystości.

Zaznaczono, że generał Pavel i generał Gierasimow ustalili, że będą w dalszym ciągu korzystać z tych kanałów łączności.

Reakcja na manewry Zapad

Rosyjska agencja TASS pisze, że czwartkowe spotkanie generałów było kontynuacją ich rozmowy telefonicznej z 3 marca. Wówczas doszło do pierwszego kontaktu na wysokim wojskowym szczeblu po zamrożeniu przez NATO kontaktów z Rosją w kwietniu 2014 roku.

Po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu działań militarnych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Rada NATO-Rosja, powołana jako forum dialogu w 2002 roku, została wówczas zawieszona. Jej spotkania na szczeblu ambasadorów wznowiono dopiero w 2016 roku.

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad'17 odbędą się w dniach 14-20 września. Oficjalnie w manewrach weźmie udział ogółem 12,7 tys. żołnierzy z Rosji i Białorusi oraz blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Nieoficjalnie mówi się jednak nawet o 100 tys. żołnierzy.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: