Szef MSZ Francji Jean-Noel Barrot potwierdził, że w poniedziałek w Paryżu odbędzie się nieformalny szczyt poświęcony bezpieczeństwu europejskiemu. Kancelaria francuskiego prezydenta poinformowała, że zaproszenie otrzymali przywódcy Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Hiszpanii, Danii, Holandii oraz Niemiec. W szczycie mają uczestniczyć także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Barrot potwierdził w wywiadzie radiowym, że prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił "główne kraje europejskie" do Paryża, a dyskusje będą dotyczyć "bezpieczeństwa europejskiego".
Podkreślił, że nie należy "dramatyzować tego typu spotkań", ponieważ są one "bardzo częste". - Jesteśmy w stałym kontakcie - powiedział. Barrot podkreślał też, że kraje europejskie mówiły jednym głosem zarówno podczas spotkania szefów MSZ w Paryżu w minioną środę, jak i na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, zakończonej w sobotę.
Później w niedzielę kancelaria francuskiego prezydenta poinformowała, że w spotkaniu w Paryżu wezmą udział przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii i Danii. Mają się także pojawić szefowa Komisja Europejskiej Ursula von der Leyen i sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Holenderskie media przekazały, że w poniedziałek do stolicy Francji pojedzie premier Holandii Dick Schoof. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał na X, że premier Donald Tusk pojedzie w poniedziałek do Paryża na zaproszenie Macrona. "Musimy pokazać naszą siłę i jedność" - dodał. Wpis wkrótce zniknął z oficjalnego konta ministra.
USA wysłały ankietę do europejskich krajów
W sobotę Reuters poinformował, że USA zwróciły się do krajów europejskich z pytaniem, co mogą wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Cztery europejskie źródła podały, że Stany Zjednoczone wysłały dokument z pytaniami, które obejmują możliwy przyszły wkład wojsk europejskich, przy czym dwa z nich dodały, że kwestionariusz został wysłany na początku tygodnia. Dokument ma zawierać sześć pytań, w tym jedno skierowane specjalnie do państw Unii Europejskiej.
Brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że Waszyngton poprosił swoich europejskich sojuszników o dostarczenie informacji na temat broni, oddziałów pokojowych i ustaleń dotyczących bezpieczeństwa, które mogą zapewnić Ukrainie.
W rozmowie z Reutersem w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Alexander Stubb stwierdził, że przesłana ankieta ma zmusić Europejczyków do zastanowienia się, a także do podjęcia decyzji, czy odpowiedzą oni na kwestionariusz i czy ta odpowiedź będzie wspólna.
Wcześniej rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Waszyngton "wyraził jasno oczekiwanie, że europejscy partnerzy przejmą inicjatywę w tworzeniu trwałych ram bezpieczeństwa i czeka na ich propozycje".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TERESA SUAREZ