Świat

Niegdyś "księżniczka", dziś kryminalistka. Prawnik odwiedził Karimową w kolonii karnej

Świat

Gulnara Karimowa jako "Googoosha" w "Round Run"
RealGoogooshaGulnara Karimowa jako "Googoosha" w teledysku do piosenki "Round Run"

Szwajcarski prawnik Gulnary Karimowej, córki nieżyjącego prezydenta Uzbekistanu, spotkał się ze swoją klientką w uzbeckiej kolonii karnej. Kobieta przebywa tam od marca. Wcześniej została skazana na areszt domowy za przestępstwa finansowe i korupcję, ale sąd uznał, że nie przestrzega warunków odbywania kary i nakazał jej przeniesienie.

Biuro Prokuratora Generalnego Uzbekistanu przekazało, że Gregoire Mangeat spotkał się z Karimową w więzieniu dla kobiet Zangiota w regionie Taszkentu. Wizyty miały miejsce w poniedziałek i wtorek.

"Właśnie przyjechałem do kobiecej kolonii karnej nr 21. w Zangiocie. Próbuję uzyskać akceptowalne warunki spotkania z naszą klientką" - napisał Mangeat w poniedziałek na Twitterze.

Następnego dnia poinformował, że ponownie odwiedził więzienie. Nie podał jednak szczegółów wizyty. Pod jednym z wpisów wstawił jedynie zdjęcie drutu kolczastego, prawdopodobnie fragmentu ogrodzenia kolonii karnej, w której przebywa Karimowa.

Koniec "księżniczki Uzbekistanu"

46-letnia dziś Gulnara Karimowa przez wiele lat była jedną z najbardziej znanych i wpływowych osób w 30-milionowym Uzbekistanie. Nazywano ją "księżniczką", wróżono karierę polityczną i przejęcie schedy po ojcu, Islamie Karimowie, który rządził tym krajem od 1989 roku aż do swojej śmierci w 2016 roku. Gulnara była znana także w świecie mody, jako "Googoosha" realizowała się w branży muzycznej, robiła też karierę w dyplomacji. Stopniowo zaczęła jednak tracić wpływy, o czym zdecydował jeszcze jej ojciec. Wkrótce usłyszała także zarzuty o przestępstwa finansowe i wymuszenia z udziałem wpływowych zagranicznych firm.

W 2013 roku w Szwecji pojawiły się pierwsze raporty, zgodnie z którymi córka byłego prezydenta miała wykorzystać swoje stanowisko do protekcji i faworyzowania międzynarodowych firm telekomunikacyjnych, które chciały inwestować w Uzbekistanie. Raporty doprowadziły ostatecznie do dochodzeń kryminalnych w Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Holandii i innych krajach.

Karimowa zniknęła z życia publicznego w 2014 roku. Jej los pozostawał nieznany, dopóki uzbeccy prokuratorzy nie ogłosili w 2017 roku, że dwa lata wcześniej Gulnar została skazana na pięć lat aresztu domowego. Zgodnie z decyzją sądu na początku marca tego roku została jednak przeniesiona do kolonii karnej, bo - w ocenie prokuratury - nie przestrzegała warunków odbywania kary.

Gulnara Karimowa jako "Googoosha" w teledysku do piosenki "Round Run"RealGoogoosha

Autor: momo//now / Źródło: Radio Free Europe/Guardian