Obie izby brytyjskiego parlamentu - Izba Gmin i Izba Lordów - przyjęły w środę ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej, ostatecznie odrzucając poprawki zgłaszane przez grupę proeuropejskich "buntowników" w rządzącej Partii Konserwatywnej.
Ustawa, która stanowi podstawę prawną dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, była przedmiotem dyskusji w obu izbach parlamentu przez ponad 250 godzin oraz dwukrotnie była zwracana do Izby Gmin przez lordów domagających się wprowadzenia zmian i złagodzenia rządowego kursu dotyczącego brexitu, między innymi przez zobowiązanie do pozostania w unii celnej lub wspólnym rynku Unii Europejskiej.
"Łagodne opuszczenie Wspólnoty"
Pomimo każdorazowej konieczności negocjacji z kilkunastoosobową grupą proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej rządowi Theresy May ostatecznie udało się odrzucić kluczowe poprawki, które ograniczałyby pole manewru szefowej rządu.
Najtrudniejsza z odrzuconych poprawek dotyczyła tak zwanego wartościowego głosowania, to znaczy prawa parlamentu do odrzucenia porozumienia w sprawie brexitu i ewentualnego przejęcia kontroli nad procesem.
Ministerstwo do spraw wyjścia z Unii Europejskiej oceniło w przesłanym mediom oświadczeniu, że "to dobry moment dla wszystkich, którzy chcą łagodnego i uporządkowanego opuszczenia Wspólnoty" po tym, jak ustawa "była przedmiotem bezprecedensowego nadzoru od rozpoczęcia prac nad nią w lipcu ubiegłego roku".
Nowe przepisy czekają na zgodę królowej
Podkreślono, że teraz nowe przepisy będą czekały jedynie na formalną zgodę królowej Elżbiety II.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.
Autor: kb//now / Źródło: PAP