USA wysyłają drugi lotniskowiec. Grupa uderzeniowa USS Dwight Eisenhower płynie na Morze Śródziemne

Źródło:
PAP
Amerykański lotniskowiec USS Dwight Eisenhower
Amerykański lotniskowiec USS Dwight Eisenhower
US Navy
Amerykański lotniskowiec USS Dwight EisenhowerUS Navy

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał, że USA wysyłają na Morze Śródziemne drugi lotniskowiec USS Dwight Eisenhower wraz z eskortującymi go okrętami. Wcześniej w pobliże Izraela dotarł już lotniskowiec USS Gerald Ford. Kirby podkreślił zarazem, że USA popierają pomysł korytarzy humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy i nie wstrzymają pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

W środę podczas briefingu w Białym Domu rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał, że lotniskowiec USS Eisenhower wraz ze swoją grupą uderzeniową uda się w region Morza Śródziemnego. Podkreślił, że lotniskowiec kierowany jest tam w ramach planowanych dużo wcześniej manewrów, ale dzięki temu będzie w stanie, gdy zajdzie taka potrzeba, wesprzeć grupę uderzeniową lotniskowca USS Gerald Ford, która w środę dotarła już w ten region by - jak stwierdzono - odstraszyć wrogów Izraela przed dołączaniem się do konfliktu.

Kirby zaznaczył jednocześnie, że mimo "niepokojących" ataków rakietowych z Libanu na północny Izrael jak dotąd nie ma sygnałów, by do wojny Izraela z palestyńskim Hamasem przyłączyli się inni aktorzy tacy jak Hezbollah.

Amerykański lotniskowiec USS Dwight EisenhowerUS Navy

Rzecznik odniósł się też do losu palestyńskich cywilów w bombardowanej przez Izrael Strefie Gazy. Jak powiedział, władze Stanów Zjednoczonych popierają pomysł utworzenia korytarzy humanitarnych, by pozwolić na opuszczenie strefy wojennej przez mieszkańców, i prowadzą w tej sprawie rozmowy.

Zapewnił też, że USA będą kontynuować pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, bo "oni nic złego nie zrobili" i nie mają nic wspólnego z Hamasem.

Biały Dom o zabitych i zaginionych Amerykanach w Izraelu

Pytany, czy ogłoszone przez Izrael oblężenie Strefy Gazy i odcięcie jej dostaw wody, żywności, prądu i gazu jest zgodne z prawem międzynarodowym, Kirby odmówił odpowiedzi. Zaznaczył jednak, że Ameryce zależy, by maksymalnie ograniczyć ofiary cywilne.

Przedstawiciel Białego Domu potwierdził wcześniejsze doniesienia, że bilans amerykańskich ofiar obecnego konfliktu to 22 osoby, jednak nie był w stanie potwierdzić, że wszystkie z nich zginęły w wyniku ataków Hamasu w Izraelu. Dodał, że 17 osób pozostaje zaginionych, zaś liczba znanych obywateli USA porwanych przez Hamas jako zakładników jest "bardzo, bardzo niewielka, mniej niż garstka".

Pomoc USA dla Izraela i Ukrainy

Pytany, na ile administracja USA może wspomagać Izrael wojskowo bez dodatkowych środków uchwalonych przez Kongres, Kirby stwierdził, że zależy to od stopnia wykorzystywania zapasów.

Zaznaczył jednak, że trwają rozmowy z kongresmenami na temat zapewnienia dodatkowych długoterminowych środków na wsparcie zarówno Izraela, jak i Ukrainy. Dodał, że zwłaszcza w przypadku pomocy dla Ukrainy dostępne środki są bliskie wyczerpania.

W środę Pentagon ogłosił kolejny, 48. pakiet sprzętu wojskowego dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów. Znalazła się w nim m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej, systemy przeciwdronowe i sprzęt do walki radioelektronicznej, a także pociski przeciwpancerne.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dvidshub - Michael Gendron