Pocisk międzykontynentalny trafiony dwiema rakietami. Pionierski test wojska USA

[object Object]
Dwie przeciwrakiety przechwyciły międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM)Missile Defense Agency - Lisa Simunaci | public domain
wideo 2/32

Amerykańskie wojsko poinformowało, że w poniedziałek przeprowadziło udaną próbę swojego systemu obrony przeciwrakietowej. Po raz pierwszy test polegał na przechwyceniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) przez dwie przeciwrakiety, wystrzelone w odstępie kilkudziesięciu sekund.

Jak poinformowała w komunikacie amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), pocisk został przechwycony przez dwie wystrzelone z ziemi przeciwrakiety, które "uderzyły w niego precyzyjnie, dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane".

Jedna zniszczyła głowicę rakiety ICBM, a druga - inne części, które jej system pokładowy uznał za niebezpieczne.

Dwie przeciwrakiety przechwyciły międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM)Missile Defense Agency - Lisa Simunaci | public domain

Pocisk ICBM potencjalnego przeciwnika odpalono z centrum testowego na Wyspach Marshalla na Pacyfiku, 6500 km od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, a rakiety przechwytujące zostały wystrzelone z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii - sprecyzowała MDA.

"Przechwycenie salwą"

- To było pierwsze "przechwycenie salwą" przez przeciwrakiety (Ground Based Interceptors, GBI) złożonego, stanowiącego zagrożenie celu w postaci ICBM, i było to kluczowe osiągnięcie - oświadczył dyrektor MDA generał Samuel Greaves.

- System działał dokładnie tak, jak go zaprojektowano, a wyniki tego testu świadczą o praktycznym wykorzystaniu doktryny salwy w ramach obrony przeciwrakietowej - zaznaczył.

- System Ground-Based Midcourse Defense (GMD) jest niezwykle ważny dla obrony naszej ojczyzny. Ten test pokazuje, że mamy ważny i wiarygodny środek odstraszający przed bardzo realnym zagrożeniem - ocenił gen. Greaves.

GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej pod koniec listopada 2017 roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Wideo z trafienia pocisku balistycznego przez przeciwrakiety
Wideo z trafienia pocisku balistycznego przez przeciwrakietyMissile Defense Agency - Lisa Simunaci | public domain
Dwie przeciwrakiety przechwyciły międzykontynentalną rakietę balistyczną (ICBM)Missile Defense Agency - Lisa Simunaci | public domain

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | Missile Defense Agency - Lisa Simunaci

Tagi:
Raporty: