"Poważne turbulencje" w czasie lotu. Pasażer prywatnego odrzutowca nie żyje

Autor:
mjz
Źródło:
CNN
Samolot po "poważnych turbulencjach" został skierowany na lotnisko w stanie Connecticut
Samolot po "poważnych turbulencjach" został skierowany na lotnisko w stanie Connecticut
Google Earth
Google EarthSamolot po "poważnych turbulencjach" został skierowany na lotnisko w stanie Connecticut

Jedna osoba zmarła w wyniku "poważnych turbulencji" prywatnego odrzutowca biznesowego, który w piątek został skierowany na międzynarodowe lotnisko w stanie Connecticut. Na pokładzie samolotu było trzech pasażerów i dwóch członków załogi.

Samolot Bombardier CL30, lecący z lotniska Dillant-Hopkins w Keene w stanie New Hampshire do Leesburg Executive Airport w Wirginii został awaryjnie skierowany na lotnisko Bradley International Airport Windsor Locks w Connecticut około godziny 16 w piątek po "napotkaniu poważnych turbulencji" - napisała Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) w oświadczeniu przekazanym CNN.

Turbulencje w czasie lotu. Pasażer nie żyje

Te turbulencje doprowadziły do "śmiertelnych obrażeń" jednego z pasażerów - napisała na Twitterze amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), zajmująca się badaniem wypadków lotniczych, wodnych, kolejowych i drogowych w USA.

Na pokładzie prywatnego odrzutowca było trzech pasażerów i dwóch członków załogi - napisała NTSB w oświadczeniu przekazanym CNN. Stan pozostałych osób nie jest znany. Osoba, która zmarła, nie została publicznie zidentyfikowana i nie podano żadnych innych informacji na jej temat.

Samolot Bombardier CL30 ChallengerShutterstock

Zgodnie z oświadczeniem władz lotniska w Connecticut zdarzenie to wpływu na działalność lotniska. "Śledczy pobrali rejestrator rozmów w kokpicie i rejestrator parametrów lotu i nadal zbierają informacje od załogi lotniczej, operatora i innych pasażerów" - napisała NTSB w swoim oświadczeniu.

NTSB opublikuje wstępny raport za dwa do trzech tygodni - przekazała agencja.

146 osób doznało poważnych obrażeń

Według Federalnej Administracji Lotnictwa turbulencja to termin określający ruch powietrza, który może spowodować nagły wstrząs samolotu i może być szczególnie niebezpieczny dla osób niezapiętych pasami bezpieczeństwa.

Jak wynika z danych FAA, w latach 2009-2021 146 osób doznało "poważnego urazu" w wyniku turbulencji, definiowanego jako uraz wymagający hospitalizacji przez więcej niż dwa dni, skutkujący złamaniem kości, prowadzący do ciężkiego krwotoku lub innego uszkodzenia, obejmującego narząd wewnętrzny lub znaczne oparzenia.

Spośród tych 146 poważnych obrażeń około 80 procent stanowili członkowie załogi.

Awaryjne lądowanie, siedem osób rannych

CNN przypomina, że na początku marca samolot lecący z USA do Niemiec musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Waszyngtonie po tym, jak maszyna kilkadziesiąt minut po starcie wpadła w silne turbulencje, w wyniku których siedmioro pasażerów zostało rannych.

Turbulencje w samolocie do Niemiec. Krzyk, tłuczenie się szkła, siedem osób w szpitalu >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP