- Pojazd został trafiony w trakcie rozładunku w punkcie dystrybucji pomocy humanitarnej.
- To nie pierwsza tego typu sytuacja. W poprzednim ataku na inny pojazd przekazany przez Fundację PCPM ranny został kierowca.
- Fundacja współpracuje z polskim MSZ i zajmuje się m.in. dostarczaniem pomocy humanitarnej mieszkańcom i odbudową zniszczonych miejscowości.
Pojazd, należący obecnie do Departamentu Pomocy Społecznej miasta Chersoń, został zaatakowany przez rosyjski dron typu FPV. Zniszczona została szoferka, a eksplozja uszkodziła silnik oraz elementy karoserii. Na miejscu zdarzenia znajdowało się dwóch kierowców i cztery inne osoby - wszyscy to lokalni współpracownicy PCPM. Nikt nie ucierpiał. W Ukrainie przebywają obecnie również pracownicy z Polski, jednak ze względów bezpieczeństwa fundacja nie podaje informacji o ich lokalizacji. PCPM ma swoje biuro w Kijowie oraz oddziały lokalne w Charkowie i Chersoniu.
Zaatakowana ciężarówka przewoziła pomoc humanitarną, a także drewno opałowe gromadzone przez lokalną społeczność na zimę. Transporty realizowane są z miejskiego magazynu do lokalnych punktów dystrybucji.
Rosyjski dron uderzył w pojazd przekazany Ukrainie przez polską fundację
- Zagrożenie w Chersoniu jest ciągłe, atakowane są obiekty cywilne i pojazdy - powiedział pracownik PCPM z obwodu chersońskiego. - Rosjanie zamienili Chersoń i okoliczne miejscowości w swoisty poligon, na którym testują ataki dronami - dodaje Darek Zalewski, który wielokrotnie uczestniczył w misjach pomocowych PCPM, m.in. w Chersoniu.
- W mieście i okolicznych wsiach pozostały głównie osoby starsze, które nie chcą lub nie mogą się ewakuować. One nadal potrzebują wsparcia, które im dostarczamy. Dzięki programowi "Polska pomoc" realizowanemu przez polskie MSZ możemy obecnie remontować, odbudowywać i wyposażać ambulatoria oraz inne placówki medyczne - zaznacza Zalewski.
Jak poinformowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, jest to już drugi samochód przekazany władzom Chersonia, który został zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku. Pierwszy pojazd został zaatakowany w styczniu 2025 roku. Wówczas ranny został kierowca - pracownik miejscowej opieki społecznej.
Działalność fundacji PCPM
Zgodnie z publikowanymi corocznie raportami, Fundacja PCPM działała na Ukrainie jeszcze przed eskalacją konfliktu, a po 24 lutego 2022 roku zintensyfikowała działania humanitarne, angażując się w odbudowę zniszczonych miejscowości, wsparcie rynku pracy oraz edukacji. W 2024 roku PCPM otrzymała dofinansowanie w ramach programu MSZ RP "Polska pomoc". Na terenach wiejskich w obwodach: chersońskim, charkowskim, połtawskim oraz w samym Chersoniu PCPM remontuje ambulatoria, które zostały uszkodzone w wyniku działań wojennych.
W ramach tego samego projektu kontynuowana jest także pomoc humanitarna w obwodach chersońskim i charkowskim - obejmująca m.in. dystrybucję wyspecjalizowanych środków higienicznych oraz paczek żywnościowych dla osób z ograniczoną mobilnością w przyfrontowych wsiach, gdzie dostęp do sklepów jest mocno ograniczony.
Fundacja PCPM jest jedną z największych polskich organizacji pomocowych. Poza Ukrainą działa także w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Autorka/Autor: sz/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej