Amerykańskie media: Biden rozważa podróż do Europy. Możliwym celem Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
NBC News, CNN, PAP, tvn24.pl
Amerykańskie media podają, że Joe Biden rozważa podróż do Europy, a możliwym celem jest Polska. Relacja Marcina Wrony
Amerykańskie media podają, że Joe Biden rozważa podróż do Europy, a możliwym celem jest Polska. Relacja Marcina WronyTVN24
wideo 2/35
TVN24Amerykańskie media podają, że Joe Biden rozważa podróż do Europy, a możliwym celem jest Polska. Relacja Marcina Wrony

Prezydent Joe Biden rozważa podróż do Europy w okolicach pierwszej rocznicy rosyjskiej zbrojnej inwazji na Ukrainę - poinformowała stacja NBC News, powołując się na trzech urzędników z amerykańskiej administracji. Wśród rozważanych lokalizacji ma być Polska. Przedstawiciele administracji USA przekazali korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie, że "rozważane są różne pomysły i plany dotyczące tego, jak odnotować rocznicę, ale niczego jeszcze nie ustalono".

Dwa źródła NBC News poinformowały, że rozważane są różne lokalizacje, w tym Polska. "Biały Dom bada w jaki sposób Biden mógłby zaznaczyć rocznicę (24 lutego - red.) rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - opisano. "Celem jest, jak powiedziały źródła, aby wykorzystał ten moment na zwrócenie uwagę na opór Ukrainy wobec brutalnej napaści Rosji, a także żeby potwierdzić solidarność Stanów Zjednoczonych z narodem ukraińskim w czasie, gdy konflikt wkracza w nową fazę" - dodano.

Informację o możliwej podróży amerykańskiego prezydenta do Europy podał także portal telewizji CNN, którego dziennikarze rozmawiali z dwoma anonimowymi urzędnikami administracji Bidena.

"Podróż nie jest jeszcze potwierdzona" - zastrzega CNN. "Jeden z urzędników powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy, służący jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę" - dodaje. Według CNN, mało prawdopodobne jest, aby Biden złożył wizytę w Ukrainie.

W sprawie ewentualnej podróży Bidena do Europy w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, przedstawiciele amerykańskiej administracji przekazali korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie, że "obecnie rozważane są różne pomysły i plany dotyczące tego, jak odnotować rocznicę, ale niczego jeszcze nie ustalono i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji".

Ostatnia wizyta prezydenta USA w Polsce odbyła się miesiąc po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Biden wygłosił wtedy między innymi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, w którym stwierdził, że Władimir Putin "nie może pozostać przy władzy".

Abramsy z USA dla Ukrainy

Biden ogłosił w środę, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział, czołgi, których liczba odpowiada jednemu ukraińskiemu batalionowi, zostaną zakupione dla Ukrainy, ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

Autor:akw/kg

Źródło: NBC News, CNN, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości