Potknięcie i upadek prezydenta Bidena podczas ceremonii wręczenia dyplomów. "Wszystko z nim w porządku"

Autor:
pb//am
Źródło:
CNN, BBC

Joe Biden potknął się o worek z piaskiem i upadł podczas ceremonii zakończenia roku akademickiego Akademii Sił Powietrznych USA. Biały Dom przekazał, że prezydentowi USA nic się nie stało. Na nagraniu widać, że podnosi się i o własnych siłach wraca na miejsce.

Podczas czwartkowej ceremonii wręczenia dyplomów absolwentom amerykańskiej Akademii Sił Powietrznych w Colorado Joe Biden potknął się o worek z piaskiem i przewrócił. CNN podaje, że sytuacja miała miejsce tuż po tym, gdy prezydent USA wręczył ostatni dyplom i odchodził od podestu, na którym spędził wcześniej ponad półtorej godziny, wygłaszając przemówienie i gratulując setkom kadetów.

ZOBACZ TEŻ: Zawieszenie limitu zadłużenia. Jest decyzja Senatu USA

Joe Biden potknął się na ceremonii rozdania dyplomów

Na nagraniu ze zdarzenia widać, że Biden potyka się i upada na ziemię, przewracając się na prawe biodro. Po chwili podnosi się, podpierając prawą ręką i jest przytrzymywany przez dwóch agentów Secret Service i jednego urzędnika Akademii. Następnie wskazuje na leżący na ziemi przedmiot, o który się potknął i wraca na swoje miejsce na trybunach. Na nagraniu widać później, że w miejscu tym znajdowały się worki z piaskiem.

CNN podaje, że po zakończeniu ceremonii prezydent był uśmiechnięty i sprawnym krokiem szedł do samochodu. Biały Dom poinformował, że prezydentowi nic się nie stało. "Wszystko z nim w porządku. Gdy prezydent gratulował (absolwentom - red.), na scenie znajdował się worek z piaskiem" - napisał na Twitterze Ben LaBolt, dyrektor ds. komunikacji Białego Domu. Z kolei cytowana przez BBC sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre przekazała, że Biden czuje się "całkowicie dobrze" i wszedł na pokład samolotu z "wielkim uśmiechem".

80-letniemu prezydentowi USA już wcześniej zdarzało się przewrócić przed kamerami, np. na schodach podczas wsiadania do Air Force One. Krytycy wykorzystują ten argument i twierdzą, że ze względu na swój wiek Biden nie jest w pełni sprawny i nie powinien być głową państwa. Jednak - jak przypomina CNN - lekarz Bidena podkreśla, że jest on w pełni zdolny do pełnienia urzędu. Podczas wczorajszej ceremonii, jeszcze przed upadkiem, prezydent USA żartował nawet na temat swojego wieku. - Gdy 300 lat temu kończyłem szkołę średnią, złożyłem podanie do Akademii Marynarki Wojennej - mówił.

BBC przypomina, że prezydent Biden nie jest pierwszym przywódcą USA, który stracił równowagę przed kamerami. Prezydent Barack Obama potknął się wchodząc po schodach podczas imprezy w 2012 roku, a prezydent Gerald Ford spadł ze schodów Air Force One w 1975 roku.

ZOBACZ TEŻ: Kreml o "kolosalnym ryzyku" dla państw zachodnich. Biden odpowiada

Autor:pb//am

Źródło: CNN, BBC

Pozostałe wiadomości