Prezydent Trump ułaskawił dwa indyki

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Z okazji czwartkowego Święta Dziękczynienia prezydent USA Donald Trump ułaskawił zgodnie z tradycją dwa indyki. Dzięki temu zwierzęta o imionach Corn i Cob nie trafią na świąteczny stół. Resztę życia spędzą na uczelnianym kampusie w Iowa.

Indyk Corn - jak informuje Biały Dom - waży około 19 kilogramów, lubi oglądać akademicką ligę futbolu amerykańskiego i - zgodnie z angielskim imieniem - jeść kukurydzę. Cob ma podobną wagę, ale preferuje soję.

We wtorek prezydent USA Donald Trump, na dwa dni przed Świętem Dziękczynienia, zgodnie z tradycją ułaskawił dwa indyki.

Jak co roku, na ceremonię w Ogrodzie Różanym Białego Domu indyki oczekiwały w ekskluzywnym waszyngtońskim hotelu Willard, gdzie do swojej dyspozycji miały osobny apartament. Gdy ptaki przybyły w piątek, stąpając po czerwonym dywanie do hotelu, towarzyszył im tłum robiących zdjęcia gapiów.

Po otrzymaniu we wtorek prezydenckiego aktu łaski indyki resztę ptasiego żywota spędzą na kampusie Uniwersytetu Stanowego Iowa w Ames. Ich poprzednicy z 2019 roku - Butter i Bread - wiodą życie na Uniwersytecie Stanowym Wirginii w Ettrick.

Obchody Święta Dziękczynienia w dobie pandemii

Z uwagi na pandemię w tym roku Święto Dziękczynienia, tradycyjny dzień rodzinnych spotkań, obchodzone będzie w USA przy specjalnych ograniczeniach epidemicznych. Część Amerykanów całkowicie zrezygnowała ze spotkań z najbliższymi w ten dzień.

Święto Dziękczynienia jest obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w USA i ma charakter świecko-religijny. Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z rodziną i przyjaciółmi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną.

Święto jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, więc Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Geneza Święta Dziękczynienia (ang. Thanksgiving) sięga początków XVII w., gdy do Ameryki przybyli pierwsi osadnicy z Europy, zwani pielgrzymami, którzy założyli kolonię Plymouth w dzisiejszym stanie Massachusetts. W 1621 r. jesienią urządzili oni trzydniową uroczystość z okazji udanych żniw, połączoną ze spożywaniem - w towarzystwie miejscowych Indian - indyków, co było formą dziękczynienia za boskie dary. Podobne ceremonie i biesiady odbyły się w tym okresie w innych pionierskich osadach na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej.

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości