USA ponownie otworzą swoje ambasady. Wszędzie poza Jemenem


Stany Zjednoczone zapowiedziały ponowne otwarcie kilkunastu swoich placówek dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, zamkniętych przed tygodniem z obawy przed atakiem terrorystycznym. Placówki mają wznowić pracę w niedzielę lub poniedziałek.

Ambasada USA w stolicy Jemenu Sanie pozostanie zamknięta z powodu wciąż utrzymującego się zagrożenia terrorystycznego ze strony Al-Kaidy.

Zamknięcie placówek

W ubiegłym tygodniu Waszyngton podjął decyzję o zamknięciu ok. 20 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej po przechwyceniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie.

Wynikało z nich, że Al-Kaida planowała duży zamach terrorystyczny. We wtorek Departament Stanu USA nakazał, by w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym Jemen opuścili wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady, których obecność nie jest niezbędna.

Także Berlin i Paryż zdecydowały, że ich ambasady w Jemenie pozostaną zamknięte przez kilka dni. W związku z zagrożeniem terrorystycznym brytyjski rząd ewakuował cały personel swojej ambasady w Jemenie.

Autor: zś//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości