Zdecydował jeden głos. Na czele Pentagonu stanie były plutonowy, gospodarz telewizji śniadaniowej

Źródło:
PAP
To oni mają rządzić razem z Trumpem. Właśnie zostali przesłuchani przez senackie komisje
To oni mają rządzić razem z Trumpem. Właśnie zostali przesłuchani przez senackie komisjeFakty TVN/Marcin Wrona
wideo 2/22
To oni mają rządzić razem z Trumpem. Właśnie zostali przesłuchani przez senackie komisjeFakty TVN/Marcin Wrona

Kandydat na szefa Pentagonu Pete Hegseth przebrnął przez ostatnie proceduralne głosowanie w sprawie jego nominacji. Senat USA zatwierdził w piątek jego nominację. Hegseth otrzymał zgodę Senatu - zaledwie jednym głosem - mimo wielu zarzutów i afer obyczajowych, w tym oskarżeń o nadużywanie alkoholu w pracy i napaści seksualnej.

W czwartek dzięki głosom republikanów Senat zdecydował, że będzie w pełnym składzie głosować w sprawie kandydatury Hegsetha.

Za zatwierdzeniem kandydatury Hegsetha głosowało 50 senatorów - tyle samo co przeciwko, lecz głos rozstrzygający na jego korzyść oddał wiceprezydent J.D. Vance, pełniący funkcję przewodniczącego Senatu. Przeciwko jego kandydaturze głosowało troje republikanów: Susan Collins, Lisa Murkowski i były lider partii w Senacie Mitch McConnell. Ma to związek z całą serią skandali obyczajowych, które stały się tematem wysłuchania Hegsetha w senackiej komisji sił zbrojnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ma pokierować jednym z najważniejszych resortów na świecie. Odpierał zarzuty o pijaństwo i molestowanie

Zarządzanie Pentagonem jedną z najważniejszych funkcji w rządzie USA

Brytyjski tygodnik "The Economist" zauważył, że ministrem obrony USA zostanie plutonowy, gospodarz telewizji śniadaniowej, bez doświadczenia politycznego. Warto spojrzeć na skalę odpowiedzialności i obowiązków, jakie Trump powierza byłemu dowódcy plutonu piechoty - stwierdził "Economist" w tekście pod tytułem "Jak trudno jest zarządzać Pentagonem?".

Roczny budżet resortu obrony USA przekracza 800 miliardów dolarów i jest większy niż PKB Tajwanu, Belgii czy Argentyny. Ministerstwo jest największym w Ameryce nabywcą paliwa, dysponuje największą flotą i jest też jednym z największych pracodawców - prócz wojskowych zatrudnia około 700 tysięcy cywilów - blisko jedną trzecią wszystkich pracowników federalnych. Należy do niego teren większy od stanu Pensylwania.

Pentagonowi podlega większa od CIA Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA), czyli wywiad elektroniczny i Narodowe Biuro Rozpoznania (National Reconnaissance Office - NRO).

Gmach Pentagonudefense.gov

Zarządzanie Pentagonem jest jedną z najważniejszych funkcji w rządzie USA. Minister obrony jest szóstą osobą w linii sukcesji po prezydencie, wiceprezydencie, dwóch przywódcach Kongresu, sekretarzu stanu i ministrze finansów - wyjaśnił "Economist".

Pentagon jest tak ogromny, a "jego misje tak różnorodne (...), że przerasta większość instytucji na Ziemi" - napisał Ash Carter, 25. minister obrony USA.

Obawy o przeprowadzenie nuklearnego ataku

Wprawdzie szef Pentagonu nie podejmuje decyzji związanych z użyciem broni nuklearnej, ale oczekuje się, że w sytuacji kryzysu nuklearnego prezydent i osoby odpowiedzialne za tego rodzaju decyzje powinny zasięgnąć jego rady.

James Mattis, pierwszy szef Pentagonu za poprzedniej prezydentury Trumpa sypiał w sportowym ubraniu z obawy, że w środku nocy prezydent może podjąć decyzję o nuklearnym ataku na Koreę Północną - przypomniał brytyjski tygodnik.

Sekretarz obrony jest nie tylko dowódcą wojskowym i menedżerem kolosalnej administracji, ale też dyplomatą, który spotyka się ze swymi odpowiednikami z innych krajów, przywódcami, uczestniczy też w kwartalnych sesjach NATO.

Pete HegsethSHAWN THEW/PAP/EPA

Lloyd Austin, szef Pentagonu w administracji prezydenta Joe Bidena, w październiku 2022 roku musiał przeprowadzić rozmowy z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, by ostrzec, że jeśli Rosja użyje broni nuklearnej, to poniesie poważne konsekwencje.

Sekretarze obrony w pierwszej administracji Trumpa starali się torpedować jego niebezpieczne pomysły. "Hegseth raczej nie będzie miał takiego podejścia" - podkreślił "Economist".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Heseth ma być szefem Pentagonu

Hegseth obiecuje, że nie będzie pił alkoholu

Tymczasem głównym tematem wysłuchania Hegsetha przez komisję Senatu ds. sił zbrojnych były zarzuty o afery obyczajowe, problemy alkoholowe i molestowanie seksualne, a także nadużycia finansowe.

- Pan Hegseth nie okazał się dobrym kandydatem na sekretarza obrony, nie pokazał charakteru sekretarza, a ta praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością - powiedział senator Partii Demokratycznej Adam Schiff. Zwrócił uwagę, że Hegseth "niewłaściwie zarządzał finansami w organizacjach, którymi kierował".

Tim Kane, senator Partii Demokratycznej, przypomniał, że "są też nierozstrzygnięte sprawy dotyczące napaści na tle seksualnym, znęcania się nad współmałżonką, zarzuty o picie w pracy".

- Pan Hegseth zapewnił mnie, że będzie chronił sygnalistów zgłaszających przypadki oszustw, marnotrawstwa i nadużyć - mówił z kolei Chuck Grassley, senator Partii Republikańskiej. - Pete Hegseth przekonał mnie, że będzie agentem zmian w Departamencie Obrony i że jest osobą, której potrzebujemy, to wybór prezydenta - stwierdził Roger Wicker, również z Partii Republikańskiej.

Senat zadecydował w sprawie Hegsetha
Senat zadecydował w sprawie Hegsetha2025 Cable News Network All Rights Reserved

Po czwartkowym głosowaniu senator Lisa Murkowski wydała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że nie popiera tego kandydata, ponieważ jego wcześniejsze zachowanie "stoi w kolosalnej sprzeczności" z tym, czego oczekuje się od sekretarza obrony - relacjonuje w piątek Associated Press.

Były żołnierz Gwardii Narodowej, który obiecał senatorom, że nie będzie pił alkoholu, "wykazał się brakiem rozsądku, który nie przystoi komuś, kto ma stać na czele naszych sił zbrojnych (...), a jego postępowanie różni się diametralnie od wartości i dyscypliny, której oczekujemy od ludzi służących w armii" - głosi oświadczenie Murkowski, cytowane przez ABC News.

Lisa MurkowskiPAP/EPA/ALLISON DINNER

Autorka/Autor:asty/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SHAWN THEW/PAP/EPA