Ugoda między firmą biotechnologiczną a potomkami kobiety, od której pobrano materiał biologiczny

Źródło:
PAP
Firma biotechnologiczna przez ponad 70 lat wykorzystywała komórki zmarłej kobiety
Firma biotechnologiczna przez ponad 70 lat wykorzystywała komórki zmarłej kobiety
Reuters Archive
Firma biotechnologiczna przez ponad 70 lat wykorzystywała komórki zmarłej kobietyReuters Archive

Rodzina kobiety, której komórki szyjki macicy zostały pobrane w 1951 roku bez jej wiedzy i powielane w nieskończoność od tamtej pory, doszła do porozumienia z firmą biotechnologiczną. Komórki Henrietty Lacks umożliwiły ogromny postęp w naukach medycznych, a linia komórkowa jest nadal wykorzystywana w instytutach badawczych na całym świecie.

"Ku obopólnemu zadowoleniu" potomkowie Henrietty Lacks, czarnoskórej kobiety, która zmarła na nowotwór w 1951 roku, i przedstawiciele firmy biotechnologicznej Thermo Fisher Scientific osiągnęli we wtorek ugodę w sprawie o bezprawne wykorzystanie materiału biologicznego pobranego od zmarłej. Warunków ugody nie ujawniono.

Spór przed sądem dotyczył komórek, które przed ponad 70 laty pobrano z guza chorej, a które okazały się nieśmiertelne: rozmnażały się i nie starzały. Jednak Lacks nie udzieliła nigdy zgody na wykorzystanie jej komórek. Nie została również za to wynagrodzona.

Linia komórkowa pochodząca od Lacks trafiła do laboratoriów badawczych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), komórki HeLa (nazwane tak od nazwiska zmarłej) doprowadziły do stworzenia szczepionki przeciwko polio, a także do przełomowych badań nad wirusem HIV, rakiem i niepłodnością.

Linia komórkowa pochodząca z komórek Henrietty Lacks trafiła do laboratoriów badawczych na całym świecieReuters Archive

Komórki początkowo rozprowadzano bezpłatnie, jednak później zaczęły zarabiać na nich firmy biotechnologiczne.

Ugoda w 103. rocznicę urodzin Lacks

Fundacja imienia Henrietty Lacks, której celem jest pomoc ofiarom nieetycznych eksperymentów medycznych, uważa, że kontrowersyjne lub wątpliwe etycznie badania były prowadzone szczególnie często na pacjentach pochodzących z grup mniejszościowych.

Przed trzema laty rodzina Lacks wniosła pozew przeciwko Thermo Fisher Scientific, argumentując, że firma bezprawnie bogaci się na komórkach HeLa. Decyzję o ugodzie sądowej podano w 103. rocznicę urodzin Lacks, która zmarła, mając zaledwie 31 lat.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive