Biały Dom ma zdecydować w najbliższych dniach o sprzedaży dwóch fregat rakietowych Tajwanowi i decyzję w tej sprawie ogłosi oficjalnie do końca tygodnia, mimo ostrego sprzeciwu Chin w tej kwestii - dowiedziała się agencja Reutera.
Dwóch doradców republikańskich kongresmenów znających sprawę i cytowanych anonimowo przez Reutersa powiedziało, że decyzji Białego Domu należy oczekiwać "w każdej chwili" lub "do końca tego tygodnia", a więc do 19 grudnia.
Dwie fregaty popłyną do Azji
Sprzedaż fregat oznaczałaby zrealizowanie pierwszego od czterech lat kontraktu wojskowego między USA i wyspiarskim Tajwanem. Takiej przerwy w dostawach uzbrojenia ze swoimi sojusznikami Stany Zjednoczone nie miały w ostatnich 40 latach - zauważa agencja Reutera.
Decyzja o sprzedaży fregat rakietowych klasy Perry nadchodzi rok po przegłosowaniu przez Kongres uchwały zezwalającej Pentagonowi na sprzedaż takich jednostek Tajwanowi. Dokument zakłada możliwość wyposażenia sojusznika w cztery okręty, ale na razie rząd w Tajpej zamierza kupić dwie jednostki. Wyda na nie 176 mln dol., a decyzję o zakupie kolejnych przesunie na inny termin - dowiedział się Reuters.
Biały Dom nie skomentował doniesień mówiący o zgodzie na sprzedaż fregat, wydaje się jednak pewne, że dokument z podpisem prezydenta wkrótce pojawi się w Kongresie, bo w ubiegłym tygodniu komisja spraw zagranicznych w Izbie Reprezentantów ponagliła administrację Obamy w tej sprawie.
USA mają wobec Tajwanu zobowiązania sojusznicze wynikające z podpisanego wiele lat temu paktu o zapewnianiu bezpieczeństwa wyspie znajdującej się pod stałą presją Chin.
Analitycy i źródła agencji Reutera w Kongresie sugerują, że administracja Obamy czekała z decyzją o sprzedaży fregat Tajwanowi, chcąc zapewnić powodzenie negocjacji dotyczących nowego pakietu klimatycznego. Ten został podpisany również przez Chiny w minioną sobotę, w Paryżu, na zakończenie największej konferencji dot. zmian klimatu na Ziemi od lat.
Tajwan zakupi od amerykańskiej floty wojennej już pływające jednostki. Oznacza to, że nie będzie musiał czekać całe lata na ich wybudowanie w stoczniach.
Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: US Navy