Muratow sprzedał swój noblowski medal za ponad 100 milionów dolarów. Pieniądze przeznaczy na pomoc dzieciom z Ukrainy

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Noblowski medal redaktora naczelnego rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrija Muratowa został sprzedany na aukcji w USA za rekordową sumę 103,5 miliona dolarów. Pieniądze te Muratow przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją. "Chodzi o to, by dać dzieciom uchodźców szansę na przyszłość" - uzasadniał dziennikarz.

103,5 miliona dolarów - taką ceną osiągnął na aukcji w Stanach Zjednoczonych noblowski medal redaktora naczelnego rosyjskiej "Nowej Gaziety". Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, pieniądze te przekaże na pomoc dla ukraińskich dzieci, które uciekły przed rosyjską agresją.

Muratow, redaktor naczelny niezależnej, krytycznej wobec Kremla gazety, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku wraz z filipińską dziennikarką Marią Ressą "za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa".

Muratow przekaże pieniądze na pomoc dzieciom z Ukrainy

Dom aukcyjny Heritage Auctions poinformował w poniedziałek, że medal ze złota nabył nieujawniony z nazwiska uczestnik telefonicznej licytacji. Dochód zostanie przekazany na program UNICEF na rzecz ukraińskich dzieci.

"Chodzi o to, by dać dzieciom uchodźców szansę na przyszłość" - uzasadniał dziennikarz. W wywiadzie dla agencji AP powiedział, że szczególnie martwi się o dzieci, które zostały osierocone z powodu konfliktu na Ukrainie.

Już wcześniej dziennikarz mówił o przeznaczeniu towarzyszącej Nagrodzie Nobla pieniężnej kwocie 500 tysięcy dolarów na cele charytatywne.

"Nowa Gazieta" została zamknięta w marcu. Muratow krytykował inwazję Moskwy na Ukrainę, a wcześniej aneksję Krymu. Grożono mu śmiercią. Jak podała AP, opuścił on swój kraj w czwartek i przez Europę Zachodnią udał się do Nowego Jorku.

"Najwięcej za noblowski medal zapłacono do tej pory w 2014 roku, kiedy James Watson, którego odkrycie, wspólnie z innymi naukowcami, struktury DNA przyniosło mu Nagrodę Nobla w 1962 roku, sprzedał swój medal za 4,76 mln dolarów" - przypomina agencja Associated Press.

175 gramów 23-karatowego złota zawartego w medalu byłoby warte po przetopieniu około 10 tysięcy dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości