Melony skażone salmonellą, 17 osób trafiło do szpitala 

Autor:
wac//az
Źródło:
CNN, pacjent.gov.pl
Uprawa melonów w Niemczech (nagranie archiwalne)
Uprawa melonów w Niemczech (nagranie archiwalne)Archiwum Reutera
wideo 2/3
Archiwum ReuteraUprawa melonów w Niemczech (nagranie archiwalne)

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) informują o 43 osobach zakażonych salmonellą na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Siedemnaście z nich trafiło do szpitala. Jak przekazał portal CNN, źródłem zakażeń są melony z Meksyku. Owoce zostały wycofane ze sprzedaży.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowały w piątek o 43 zakażeniach salmonellą odnotowanych od 6 listopada. Hospitalizacji wymagało 17 zakażonych osób z 15 amerykańskich stanów i Kanady. Według CDC zakażone osoby zjadły melony kantalupa z bakteriami salmonelli. "Kanadyjskie władze znalazły bakterie salmonelli na melonach z Meksyku" - przekazał portal CNN.

Dochodzenie wykazało, że skażone melony meksykańskiej marki Malichita - sprzedawane w całości i krojone - można było kupić w amerykańskich sklepach między 16 a 23 października. Produkty zostały wycofane z obrotu. CDC radzi konsumentom, by nie jedli wycofanych ze sprzedaży owoców i pamiętali o umyciu i zdezynfekowaniu wszelkich powierzchni, które mogły mieć z nimi kontakt. W przypadku wystąpienia ciężkich objawów choroby, takich jak krwawa biegunka, wysoka gorączka lub odwodnienie, należy zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ TEŻ: Seria zatruć małych dzieci ołowiem. Wszystkie jadły wcześniej owocowe musy ze sklepu

Zakażenie salmonellą - objawy

Polskie Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wskazują w swoim serwisie internetowym, że salmonella jest "prawie równie częstym powodem zatruć pokarmowych", co bakterie należące do rodzaju Campylobacter. Salmonella znajduje się przede wszystkim w mięsie, mleku i jego przetworach, jajach, często także w owocach morza, rzadziej w owocach.

Wśród objawów zatrucia wymienia się nudności, wymioty, krwawe biegunki. Jeśli nie należymy do grupy podwyższonego ryzyka (dzieci, osoby starsze lub o długotrwale obniżonej odporności), wystarczy nam odpowiednia dieta i węgiel leczniczy. W cięższych przypadkach zalecany będzie antybiotyk lub hospitalizacja.

Jak unikać zakażenia? Należy często myć ręce i wystrzegać się produktów, które zostały poddane niewystarczającej obróbce termicznej. Warzywa i owoce powinny być dokładnie umyte przed zjedzeniem. Konieczne jest też mycie rąk po kontakcie surowym mięsem i jajami, używając jak najcieplejszej wody z detergentem.

Salmonella PAP

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy: dzieci regularnie pijące napoje z kofeiną są bardziej skłonne do sięgnięcia po alkohol

Autor:wac//az

Źródło: CNN, pacjent.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gorodenkoff/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP