Amerykanie udaremnili próbę przechwycenia przez Iran bezzałogowego statku w Zatoce Perskiej

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych udaremniła przechwycenie bezzałogowego amerykańskiego statku przez okręt irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Zatoce Perskiej - poinformowała V Flota USA. - Zachowanie irańskiego okrętu było nieuzasadnione i niezgodne z zachowaniem profesjonalnych sił morskich - skomentował wiceadmirał Brad Cooper z Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA.

Podczas przeprawy przez wody międzynarodowe w poniedziałek około godziny 23 (czasu lokalnego) zaobserwowano, że irański okręt Shahid Baziar holuje amerykański bezzałogowy statek Saildrone Explorer - poinformowała V Flota Stanów Zjednoczonych w wydanym we wtorek komunikacie.

Reakcja okrętu patrolowego, wysłany amerykański śmigłowiec

Jak czytamy, na tę sytuację "natychmiast zareagował" znajdujący się w pobliżu amerykański okręt patrolowy USS Thunderbolt. Na miejsce wysłano również śmigłowiec MH-60S Seahawk z eskadry stacjonującej w Bahrajnie.

Działania podjęte w odpowiedzi przez siły morskie USA spowodowały, że irański okręt odłączył linę holowniczą od amerykańskiej jednostki i opuścił ten rejon około czterech godzin później - przekazała flota.

Zachowanie irańskiego okrętu było nieuzasadnione i niezgodne z zachowaniem profesjonalnych sił morskich - powiedział wiceadmirał Brad Cooper z Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA.

Saildrone explorer, który irańskie wojsko próbowało skonfiskować, jest własnością amerykańskiego rządu. Jednostka wyposażona jest w czujniki, radary, kamery do nawigacji i zbierania danych. Technologia ta jest dostępna komercyjnie i nie przechowuje wrażliwych lub tajnych informacji - wyjaśnia komunikat sił zbrojnych USA.

Incydent w warunkach napięcia na linii USA-Iran

Iran nie potwierdził oficjalnie incydentu, o którym poinformowała V Flota USA. Dochodzi jednak do niego w warunkach zwiększonego napięcia między Waszyngtonem a władzami w Teheranie w związku z zerwaniem przez Iran umowy nuklearnej zawartej ze światowymi mocarstwami - zaznacza Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości