Litewski minister obrony: amerykański batalion zostanie w naszym kraju na czas nieokreślony

Źródło:
PAP

Amerykański batalion wojskowy stacjonujący na Litwie pozostanie w tym kraju na czas nieokreślony, a nie tylko do 2025 roku, jak wcześniej planowano - przekazał w czwartek szef litewskiego resortu obrony przebywający z wizytą w USA Laurynas Kascziunas.

Litewski minister obrony Laurynas Kascziunas przebywający z wizytą w USA poinformował w czwartek, że amerykański batalion wojskowy stacjonujący na Litwie pozostanie w tym kraju na czas nieokreślony, a nie tylko do 2025 roku, jak wcześniej planowano.

- Jesteśmy wdzięczni za determinację Stanów Zjednoczonych w utrzymaniu obecności wojskowej w krajach bałtyckich - powiedział Kascziunas, którego cytuje komunikat resortu. Minister zapewnił, że Litwa dołoży "wszelkich starań, aby zapewnić przybywającym wojskom amerykańskim wszelkie niezbędne wsparcie ze strony kraju przyjmującego oraz odpowiednią infrastrukturę, zgodnie ze standardami NATO".

Kwestia obecność żołnierzy USA na Litwie została omówiona m.in. podczas spotkania litewskiego ministra z amerykańską wiceszefową Departamentu Obrony ds. armii lądowej Christine Wormuth. Od 2019 r. na Litwie nieprzerwanie służą na zasadach rotacji bataliony sił zbrojnych USA.

Autorka/Autor:ks/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Staff Sgt. Megan Leuck/DVIDS