"Najpierw zatroszczymy się o Amerykanów, potem spróbujemy pomóc reszcie świata"

Źródło:
PAP, Reuters,CNN

Priorytetem są szczepienia Amerykanów, ale potem Waszyngton podzieli się nadwyżką szczepionek z innymi krajami – zadeklarował w środę prezydent USA Joe Biden. Wcześniej Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazania 4 miliardów dolarów na program COVAX, który zapewnia szczepionki krajom rozwijającym się.

Prezydent Joe Biden w środę polecił swojej administracji, aby pozyskała 100 milionów więcej dawek jednorazowej szczepionki Johnson & Johnson, aby zwiększyć podaż w USA w przypadku "nieoczekiwanych wyzwań" podczas pandemii. Nakaz Białego Domu ma na celu przyspieszenie procesu szczepienia przeciwko koronawirusowi, który zabił ponad 528 tysięcy osób w samych Stanach Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy mieli nadwyżki szczepionek, podzielimy się nimi z resztą świata"

Biden poruszył tę kwestię spotkaniu z dyrektorami generalnymi J&J i Merck & Co. Merck zgodził się współpracować z J&J przy produkcji szczepionki. - Potrzebujemy maksymalnej elastyczności. Zawsze istnieje szansa, że ​​napotkamy nieoczekiwane wyzwania - powiedział Biden. - Wiele może się wydarzyć, wiele może się zmienić i musimy być przygotowani - dodał.

Prezydent powiedział wcześniej, że Stany Zjednoczone będą miały dość zapasów, aby zaszczepić amerykańską populację do końca maja. - Jeśli będziemy mieli nadwyżki szczepionek, podzielimy się nimi z resztą świata. Bo ostatecznie nie będziemy bezpieczni, dopóki świat nie będzie bezpieczny - dodał.

- Zaczynamy wiec od tego, że najpierw zatroszczymy się o Amerykanów, potem spróbujemy pomóc reszcie świata - stwierdził prezydent USA.

Łącznie władze w Waszyngtonie podpisały zamówienia na miliard dawek, a obecnie wykonywane jest w Stanach Zjednoczonych średnio około dwa miliony zastrzyków dziennie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

USA wesprą program COVAX

USA zobowiązały się już do przekazania 4 miliardów dolarów na program COVAX, który zapewnia szczepionki krajom rozwijającym się. W trakcie środowego przesłuchania w Kongresie szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podkreślał, że by całkowicie pokonać pandemię w kraju należy także pomóc innym państwom.

COVAX to wspierana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów.

WHO od dawna wzywa bogate kraje do zapewnienia sprawiedliwego podziału szczepionek. Celem Covax jest dostarczenie w tym roku 1,3 miliarda dawek szczepionek. Ale do tej pory program rozwija się powoli.

Autorka/Autor:asty, mart/kg

Źródło: PAP, Reuters,CNN

Tagi:
Raporty: