Ilhan Omar odsunięta od prac w komisji Kongresu przez republikańską większość. Demokraci: to polityczna zemsta

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters

Kontrolowana przez republikanów Izba Reprezentantów USA usunęła demokratkę Ilhanę Omar ze składu komisji spraw zagranicznych Kongresu. Członkowie Partii Republikańskiej argumentowali, że powodem takiej decyzji są uwagi Omar sprzed lat, które były szeroko komentowane jako antysemickie. Demokraci uważają jednak, że jest to "polityczna zemsta" ich konkurentów. 

Izba Reprezentantów, która w wyniku listopadowych wyborów kontrolowana jest przez Partię Republikańską, zagłosowała zgodnie z linią partyjną 218 do 211 za odsunięciem Ilhany Omar od pracy w komisji spraw zagranicznych. Omar, która przybyła do USA jako somalijska uchodźczyni, jest obecnie jedynym urodzonym w Afryce członkiem Kongresu USA oraz jedną z niewielu muzułmanek zasiadających w ławach Izby. Reprezentuje progresywne skrzydło Partii Demokratycznej, będąc członkiem tzw. "The Squad".

Republikanie zarzucili Omar antysemickie komentarze, przywołując jej wpis na Twitterze z 2019 roku, w którym zasugerowała, że amerykańscy politycy, którzy popierają Izrael, motywowani są pieniędzmi, a nie zasadami. - Słowa mają znaczenie, retoryka ma znaczenie. Mogą krzywdzić. Deputowana ponosi odpowiedzialność za swoje słowa i swoje czyny - przekonywał w czasie debaty republikanin Mike Lawler.

Demokraci tłumaczyli, że komentarze te padły wiele lat temu, a Omar usunęła wpis i za niego przeprosiła. - Moje przywództwo i mój głos nie osłabną, gdy przestanę być w komisji. Mój głos będzie głośniejszy i silniejszy - powiedziała sama Omar tuż przed głosowaniem.

Członkowie Partii Demokratycznej postrzegają usunięcie Omar jako zemstę za wykluczenie z prac komisji w 2021 roku dwojga republikańskich deputowanych: Marjorie Taylor Greene oraz Paula Gosara. Decyzje te były argumentowane kontrowersyjnymi wypowiedziami polityków, jak na przykład wygłaszanymi publicznie teoriami spiskowymi.

Lider demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries przypominał, że jego ugrupowanie potępiło komentarz Omar. - Ilhan Omar przeprosiła. Zaznaczyła, że będzie uczyła się na własnych błędach. (…) Tu nie chodzi o odpowiedzialność. Tu chodzi o polityczną zemstę - ocenił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości