Działania odwetowe USA po wycofaniu się Rosji z układu Nowy START

Źródło:
PAP
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

Amerykański Departament Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone podejmują działania odwetowe po tym, jak Rosja w lutym bieżącego roku wycofała się z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartego w 2010 roku.

Amerykańskie władze przestaną m.in. wydawać wizy rosyjskim inspektorom, a także przestaną dostarczać Rosji aktualizację danych, obejmującą kompleksowe bazy danych dotyczące obiektów i sił jądrowych podlegających traktatowi Nowy START - podał Departament Stanu w oświadczeniu. Decyzja zapadła po tym, jak Rosja potwierdziła, że "nie wywiąże się ze swojego zobowiązania do dostarczenia półrocznej aktualizacji danych w dniu 30 marca 2023 r."

Strony traktatu powinny, w myśl jego postanowień, wymieniać się bazami danych dwa razy w roku, w marcu i we wrześniu. Począwszy od czwartku, Stany Zjednoczone zaczynają również wstrzymywać powiadomienia związane z energią jądrową, w tym aktualizacje statusu elementów objętych paktem, takich jak pociski rakietowe i wyrzutnie.

Silos rakietowy w bazie Francisa E. Warrena w USAU.S. Air Force photo by Senior Airman Abbigayle Williams

Waszyngton będzie nadal przekazywał Moskwie powiadomienia o wystrzeleniu międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM), co jest wymogiem wynikającym z porozumienia z 1988 roku w sprawie powiadomień o wystrzeleniu pocisków balistycznych. Będzie też informować Rosję o ćwiczeniach objętych odrębnym traktatem, zawartym w roku 1989 - wynika z oświadczenia Departamentu Stanu.

Stany Zjednoczone nie będą już także ułatwiać Rosjanom przeprowadzania inspekcji amerykańskich działań nuklearnych objętych układem Nowy START. Wymiana danych telemetrycznych z wystrzeliwanych pocisków ICBM i SLBM również nie będzie już prowadzona - czytamy w powiadomieniu.

Putin wycofał Rosję z traktatu

Władimir Putin pod koniec lutego 2023 roku formalnie zawiesił udział Moskwy w porozumieniu w odwecie za wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.

Podpisany w 2010 roku układ Nowy START ogranicza liczbę rozmieszczonych przez Rosję i USA strategicznych głowic nuklearnych do maksymalnie 1550. Umowa ograniczyła również liczbę wyrzutni i ciężkich bombowców zdolnych do przenoszenia broni jądrowej do 800, a także stworzyła system wzajemnej inspekcji i powiadamiania.

Broń jądrowa na świeciePAP

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force photo by Senior Airman Abbigayle Williams