Trump złożył gratulacje Kimowi. Republikanie oburzeni

Źródło:
PAP
Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w Japonii
Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w JaponiiReuters Archive
wideo 2/2
Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w JaponiiReuters

Kilkoro republikanów skrytykowało w weekend byłego prezydenta Donalda Trumpa za gratulacje, które publicznie przekazał dyktatorowi Korei Północnej Kim Dzong Unowi z okazji wybrania jego kraju do Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia. Słowa potępienia wyraziła między innymi była ambasador USA przy ONZ, a także były wiceprezydent USA Mike Pence, który ma ogłosić swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. - Niezależnie od tego czy jest to mój były kolega, czy ktokolwiek inny, nikt nie powinien chwalić dyktatora z Korei Północnej - skomentował Pence.

Donald Trump zamieścił gratulacje dla Kim Dzong Una w piątek na Truth Social - serwisie społecznościowym, uruchomionym w 2022 roku przez Trump Media&Technology Group.

Donald TrumpShutterstock

Krytyka ze strony republikanów: nikt nie powinien chwalić tyrana

Wśród oburzonych wiadomością od byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych była między innymi Nikki Haley, współpracowniczka Trumpa, która za czasów jego prezydentury pełniła funkcję ambasadora USA przy ONZ. - Kim Dzong Un to bandyta i tyran, który testował pociski balistyczne przeciwko naszym sojusznikom. Groził nam. (…) Musimy przestać być mili dla krajów, które nienawidzą Ameryki - podkreśliła Haley.

Kandydat GOP na prezydenta, gubernator Florydy Ron DeSantis, wyraził zaskoczenie z powodu piątkowego postu Trumpa. Nazwał przy tym Kim Dzong Una "morderczym dyktatorem".

Gubernator Arkansas As Hutchinson, który również rozpoczął swoją kampanię wyborczą do Białego Domu, zwrócił uwagę, że Trump nie powinien chwalić tyrana. "Sankcjonujemy przywódców, którzy uciskają swój naród. Nie wywyższamy ich na światowej scenie" - skomentował na Twitterze.

Z krytyką Trumpa wystąpił też Mike Pence, były wiceprezydent w jego gabinecie, który wkrótce także ma ogłosić kandydaturę do Białego Domu.

- Niezależnie od tego czy jest to mój były kolega, czy ktokolwiek inny, nikt nie powinien chwalić dyktatora z Korei Północnej. (…) To czas, w którym powinniśmy jasno powiedzieć światu, że opowiadamy się za wolnością i stoimy po stronie tych, którzy także są za nią - przekonywał Pence.

Pierwszy prezydent USA, który odwiedził Koreę Północną

Amerykańska stacja CNBC przypomniała, że Trump był pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Koreę Północną od końca wojny koreańskiej w 1953 roku. Rzecznik kampanii wyborczej Trumpa Steven Cheung przekonywał, że były prezydent "nigdy nie miał relacji z nikim z Korei Północnej".

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock