Biden: Putin nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent USA ostrzegł w czwartek, że ryzyko nuklearnej katastrofy jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 roku. - Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje – powiedział Joe Biden. Wcześniej rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder stwierdził, że Departament Obrony USA nie otrzymał żadnych informacji, które wskazywałyby, że przywódca Rosji Władimir Putin zdecydował się zrealizować groźby użycia broni jądrowej w wojnie z Ukrainą.

- Od czasu Kennedy'ego i kryzysu kubańskiego nie mieliśmy do czynienia z perspektywą apokalipsy - powiedział prezydent USA Joe Biden, przemawiając na zbiórce funduszy dla Komitetu Kampanii Senatorów Demokratycznych.

Amerykański przywódca podkreślił, że Władimir Putin to człowiek, którego zna dość dobrze i rosyjski przywódca "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej, broni biologicznej lub chemicznej". Prezydent USA zasugerował, że groźba ze strony Putina jest realna, "ponieważ jego wojsko jest – można powiedzieć – nieefektywne".

Joe Biden zakwestionował również rosyjską doktrynę nuklearną, ostrzegając, że użycie taktycznej broni o niższej mocy może szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do globalnej zagłady.

- Nie ma czegoś takiego jak łatwe użycie broni taktycznej, to zakończy się Armagedonem – powiedział Biden. Dodał, że wciąż "próbuje rozgryźć" "agresję" Putina na Ukrainę. - Gdzie on widzi wyjście z tej sytuacji? - pytał retorycznie Biden. - To sytuacja, w której nie tylko traci twarz, ale traci znaczącą władzę w Rosji - dodał.

Pentagon o decyzji Putina ws. użycia broni jądrowej

- Nie mamy żadnych informacji, które skłoniłyby nas do zmiany naszego stanowiska w zakresie strategicznego odstraszania, i nie mamy żadnej oceny wskazującej, że prezydent Putin zdecydował się na użycie broni jądrowej – powiedział w czwartek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder.

Rzecznik Pentagonu przypomniał, że przedstawiciele administracji USA, w tym sekretarz obrony Lloyd Austin, a także partnerzy międzynarodowi, nazwali rosyjskie groźby nuklearne "lekkomyślnymi i nieodpowiedzialnymi".

Podkreślił, że mimo to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy poważnie traktują zagrożenie nuklearne i nadal monitorują rozwój sytuacji, a także zaznaczył, że "USA nadal skupiają się na wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską agresją".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości