TVN24 | Świat

Atak w kościele w Alabamie. Na miejscu zginęły dwie osoby, kolejna zmarła w szpitalu

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
momo/kab
Źródło:
PAP

Trzy osoby zginęły w wyniku czwartkowej strzelaniny w kościele episkopalnym pod wezwaniem Świętego Stefana w Birmingham w stanie Alabama. Podejrzany o atak został zatrzymany. To 70-letni Robert Findlay Smith.

Według policji, do ataku doszło o godzinie 18:22 czasu lokalnego (1:22 w piątek czasu polskiego), gdy mała grupa spotkała się na wydarzeniu o nazwie "Boomers Potluck". Telewizja CBS News zauważa, że nie jest jasne, czy to właśnie na tym spotkaniu doszło do wybuchu przemocy. Najpierw informowano o tym, że zginęły dwie osoby, a jedna zbyła ranna. W piątek telewizja CNN, powołując się na Departament Policji w Vestavia Hills, przekazała także informację o tym, że w szpitalu zmarła trzecia ofiara. To 84-letnia kobieta. Dwie pierwsze ofiary to 84-letni mężczyzna i 75-letnia kobieta.

Kapitan Shane Ware z lokalnej policji poinformował, że podejrzany napastnik, który jest w areszcie, to 70-letni Robert Findlay Smith, który od czasu do czasu pojawiał się w miejscowym kościele i uczestniczył w czwartkowym wydarzeniu, zanim wyciągnął broń i zaczął strzelać.

Według CBS News śledztwo prowadzi FBI oraz kilka federalnych i lokalnych organów ścigania.

"Modlimy się za rodzinę ofiary, rannych i całą wspólnotę kościelną"

"Wraz z tragiczną wiadomością, która rozeszła się tego wieczoru, składam z głębi serca kondolencje ofiarom strzelaniny w kościele episkopalnym św. Stefana. Chciałbym również podziękować w imieniu swoim i naszych mieszkańców, Vestavia Hills, pierwszym ratownikom ze wszystkich agencji, które pracowały niestrudzenie od początku tego incydentu" - głosi oświadczenie burmistrza Vestavia Hills, Ashleya Curry'ego.

- Modlimy się za rodzinę ofiar, rannych i całą wspólnotę kościelną. Cieszę się, że sprawca jest w areszcie. To nie powinno się nigdy zdarzyć w kościele, w sklepie, w mieście czy gdziekolwiek indziej. Wciąż uważnie monitorujemy sytuację - oświadczyła cytowana przez lokalną telewizję WVTM gubernator Alabamy Kay Ivey.

Vestavia Hills to osiedle położone na południowy wschód od Birmingham. Liczy niecałe 34 500 mieszkańców.

Strzelaniny w amerykańskich kościołach

Strzelanina w Alabamie jest kolejnym atakiem w miejscu kultu religijnego w USA. W maju jedna osoba zginęła, a pięć innych zostało rannych w kościele w Południowej Kalifornii. Władze określiły to jako "politycznie umotywowany incydent na tle nienawiści" skierowany przeciwko społeczności tajwańskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości