UNICEF: w Strefie Gazy zginęło niemal 300 dzieci. Izrael: połowa zabitych w Gazie to terroryści


Co najmniej 296 dzieci palestyńskich zginęło w Strefie Gazy od rozpoczęcia 8 lipca przez wojska izraelskie ataków skierowanych przeciwko radykałom z ugrupowania Hamas - poinformował w sobotę Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). MSZ Izraela oświadczyło z kolei, że władze tego kraju mają dowody, iż około połowy Palestyńczyków, którzy zginęli w izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy to "terroryści".

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) poinformował w sobotę, że wskutek bombardowań i ostrzałów izraelskich od 8 lipca do 2 sierpnia w Strefie Gazy zginęło 187 palestyńskich chłopców i 109 dziewczynek, przy czym co najmniej 203 dzieci nie skończyło 12 lat.

Małoletni stanowią ok. 30 proc. cywilnych ofiar śmiertelnych - podał UNICEF, zastrzegając że dysponuje jedynie danymi szacunkowymi. Od początku izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy śmierć poniosło ponad 1600 Palestyńczyków, w większości cywilów. Odpowiedzialnością za tak wysoką liczbę ofiar Izrael obarcza palestyński Hamas, oskarżając go o wykorzystywanie ludności cywilnej jako żywych tarcz.

Izrael: niemal połowa zabitych to bojownicy

Odpierając oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o dużą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, izraelskie MSZ oświadczyło w sobotę, że władze Izraela mają dowody, iż około połowy Palestyńczyków, którzy zginęli w izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy to - jak ich określono terroryści.

- Wojsko przeprowadziło bardzo profesjonalne i wiarygodne badanie, z którego wynika, że co najmniej 47 proc. ofiar śmiertelnych to terroryści. Armia ma ich nazwiska i zdjęcia - powiedział w telewizji izraelskiej wiceminister spraw zagranicznych Cachi (Icchak) Hanegbi. Palestyńskie organizacje obrony praw człowieka w Strefie Gazy twierdzą, że co najmniej 80 procent z 1669 Palestyńczyków, którzy zginęli podczas izraelskiej operacji zbrojnej, to ludzie nie biorący udziału w walkach, w tym setki dzieci.

Brak proporcjonalności?

Rada Praw Człowieka ONZ oskarżyła Izrael o "nieproporcjonalne i masowe ataki" i wszczęła międzynarodowe śledztwo w sprawie naruszeń prawa, do których mogło dojść podczas ofensywy Izraela w Strefie Gazy. Projekt rezolucji w tej sprawie przygotowali Palestyńczycy.

Izrael, który w ofensywie stracił 63 żołnierzy i trzech cywilów, utrzymuje, że zrobił, co w jego mocy, by uniknąć ofiar wśród niewinnych ludzi. Zdaniem władz izraelskich to postępowanie radykałów z palestyńskiego Hamasu prowadzi do tak dużych ofiar, ponieważ bojownicy tego ugrupowania działają na gęsto zaludnionych terenach.

[object Object]
Protest w IzraeluPAP/EPA
wideo 2/20

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości