UNICEF: 75 proc. dzieci samodzielnie podjęło decyzję o migracji


Aż 75 procent afrykańskich niepełnoletnich migrantów i uchodźców znajdujących się we Włoszech samodzielnie podjęło decyzję o podróży, która trwała czasem dwa lata lub dłużej - podał we wtorek w Genewie UNICEF, który przeprowadził badania.

Większość dzieci opuszcza domy na własną rękę, bez wiedzy rodziców. Nie myślą o Europie, ale kiedy docierają do Libii i tam doświadczają traumy, nadużyć i przemocy, i są ich świadkami, decydują się na drogę przez Morze Śródziemne. Wśród 12 239 dzieci, które dotarły do Włoch w pierwszej połowie tego roku, 93 proc. podróżowało na własną rękę.

Istnieje więcej przyczyn migracji

Powodem ucieczki z domu jest najczęściej przemoc i spory rodzinne - wynika z badań UNICEF. Ale także małżeństwa dzieci były podawane jako główny powód ucieczki przez co piątą z badanych dziewcząt. - Po raz pierwszy badanie pokazuje, że istnieje zdecydowanie więcej przyczyn, które popychają młodych ludzi do opuszczenia swoich domów, niż myśleliśmy - powiedziała Afshan Khan, dyrektor regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową.

Tymczasem według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w Libii zatrzymano co najmniej 20 tys. migrantów.

Libijski koszmar

Badana młodzież mówi o czasie spędzonym w Libii jako o najbardziej traumatycznym przeżyciu. Niemal połowa (47 proc.) została porwana dla okupu, a 23 proc. aresztowano tam bez podania zarzutów - podaje IOM. Dzieci pochodzą z różnych krajów w Afryce Subsaharyjskiej, ale również z takich jak Bangladesz. Badanie UNICEF oparto na wywiadach z 850 migrantami we Włoszech i Grecji w wieku 15-17 lat. Według UNICEF-u ponad siedem milionów dzieci w Afryce Zachodniej i Środkowej opuściło domy z powodu przemocy, nędzy i zmian klimatycznych. Stanowią one ponad połowę wszystkich migrantów w tym rejonie - pisze Reuters. Większość z nich zmierza do innych krajów afrykańskich i jedynie co piąte podejmuje próbę przedostania się do Europy - podaje agenda ONZ.

Autor: arw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Julien Harneis/Fickr CC BY-SA 2.0

Tagi:
Raporty: