IV i III tysiąclecie przed naszą erą - z tego okresu pochodzą fragmenty ceramiki, które zostały znalezione w przesyłce z Ukrainy. Trafili na nie celnicy pełniący służbę na terenie sortowni pocztowej w Lublinie. Na trop wpadli dzięki nowoczesnemu urządzeniu RTG, które skanuje paczki w technologii 3D.
- Wykryte zabytki są autentycznymi pamiątkami sprzed wieków. Można wiązać je z kulturą trypolską, która funkcjonowała na terenach zachodniej Ukrainy w IV i III tysiącleciu przed Chrystusem – mówi Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Celnicy pełniący służbę na terenie sortowni pocztowej w Lublinie znaleźli w jednej z paczek z Ukrainy fragmenty pradziejowej ceramiki.
Wykorzystali urządzenie RTG
- Cechą charakterystyczną kultury trypolskiej jest właśnie ceramika – piękna, starannie wykonana i bogato zdobiona – zaznacza Deruś.
Podczas kontroli funkcjonariusze wykorzystali urządzenie RTG, które skanuje paczki w technologii 3D.
Grozi za to do dwóch lat więzienia
- Warto wiedzieć, że przywóz zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk jest całkowicie zabroniony. Jest to przestępstwo opisane w art. 108a Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch - podkreśla rzecznik.
ZOBACZ TEŻ: Staroegipski amulet w przesyłce pocztowej
Dodaje, że Lubelski Urząd Celno-Skarbowy prowadzi postępowanie, które ma na celu ustalić nadawcę i odbiorcę paczki.
Ceramika najprawdopodobniej trafi do muzeum
- Natomiast jeśli chodzi o ceramikę, to - tak jak to bywa w takich sytuacjach - zostanie ona najprawdopodobniej przekazana do któregoś z muzeów - zaznacza rzecznik.
Wcześniej w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie funkcjonariusze znajdowali w kontrolowanych przesyłkach m.in. zabytkowe monety czy miecze.
Autorka/Autor: tm/PKoz
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KAS Lublin