Hiszpania wnioskuje o przyznanie katalońskiemu, baskijskiemu i galicyjskiemu statusu języków oficjalnych Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

Hiszpania chce uznania katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego za oficjalne języki używane w Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie złożył pełniący obowiązki szefa hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albares.

Rząd Hiszpanii, która przewodniczy w tym półroczu Radzie UE, będzie się starał, aby temat uznania języków katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego za oficjalne języki używane w Unii Europejskiej trafił pod obrady ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich zaplanowanego na 19 września.

Wniosek w tej sprawie złożył pełniący obowiązki szefa hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albares.

Hiszpański dziennik "ABC" napisał, że inicjatywa rządu premiera Pedra Sancheza to ustępstwo socjalistów z PSOE szukających poparcia partii separatystycznych dla utworzenia nowego rządu po lipcowych wyborach parlamentarnych.

Unia EuropejskaAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Proces dotyczący statusu w UE trzech języków urzędowych używanych w Hiszpanii obok hiszpańskiego (kastylijskiego) może potrwać wiele lat, a końcowe przyjęcie wniosku przez Radę UE wymaga jednomyślności.

Z czym wiązałoby się uznanie języków za oficjalne?

Uznanie katalońskiego, baskijskiego i galicyjskiego jako języków oficjalnych UE oznaczałoby konieczność przetłumaczenia na te języki nie tylko traktatów oraz bieżącej dokumentacji i aktów prawnych, ale także całej "spuścizny projektu europejskiego" z ostatnich 65 lat: dyrektyw, rozporządzeń i porozumień instytucjonalnych - zauważył dziennik "El Mundo".

Większość z 24 języków oficjalnych Wspólnoty została przyjęta wraz z przystąpieniem do UE państw, w których obowiązują.

Wyjątkiem jest język gaelicki, o uznanie którego wystąpiła Irlandia w 2005 roku. Dopiero po 17 latach uzyskał on pełny status języka oficjalnego UE m.in ze względu na ograniczoną liczbę tłumaczy.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com