"Rosyjska strona tworzy warunki do rozlokowania na terytorium Krymu broni jądrowej"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Rosja rozlokowała na zaanektowanym Krymie 32,5 tysiąca żołnierzy i odnawia infrastrukturę jądrową, by wzmocnić nacisk na społeczność międzynarodową - przekazała w biuletynie ukraińska Służba Wywiadu Zagranicznego. "Rosyjska strona tworzy warunki do rozlokowania na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu broni jądrowej, jej poszczególnych komponentów i nośników" - napisano w dokumencie.

Jak napisano w biuletynie opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej służb wywiadowczych, na Krymie rozlokowano siły lądowe, morskie i powietrzne liczące około 32,5 tysiąca osób.

"Rosyjska strona tworzy warunki do rozlokowania na tymczasowo okupowanym terytorium Krymu broni jądrowej, jej poszczególnych komponentów i nośników, prowadzi prace w ramach odnowienia obiektów infrastruktury jądrowej, stwarzając zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Ukrainy" - napisano w dokumencie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na poziomie strategicznym cele Rosji wobec Ukrainy pozostaną niezmienne"

Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy twierdzi też, że na terenie półwyspu rozlokowano wojskowe samoloty i okręty rakietowe, które mogą przenosić pociski z głowicą jądrową. Według ukraińskich służb te działania Rosji mają pozwolić Kremlowi zwiększyć nacisk na społeczność międzynarodową.

Oceniono jednocześnie, że kluczowym zagrożeniem dla Ukrainy ze strony Rosji jest destabilizacja wewnętrznej sytuacji w kraju, na przykład poprzez osłabienie międzynarodowego poparcia dla Kijowa czy nacisków gospodarczych, w tym związanych ze sferą energetyki.

"Na poziomie strategicznym cele Rosji wobec Ukrainy pozostaną niezmienne i zakładają (...) niedopuszczenie do europejskiego i euroatlantyckiego rozwoju naszego państwa" - dodano.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: