Ukraińskie oddziały dostały polskie kamizelki kuloodporne i hełmy


Ukraińska Gwardia Narodowa i oddziały specjalne milicji otrzymały pierwszą partię nowych kamizelek kuloodpornych i hełmów produkcji polskiej, odpowiadających standardom NATO - oświadczył szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.

- Te środki ochrony zostały nabyte na mocy specjalnego kontraktu producenta, który dostarcza je formacjom zbrojnym NATO - powiedział Awakow dziennikarzom podczas wizyty w bazie szkoleniowej Gwardii Narodowej. Jak wyjaśnił, w pierwszej partii było 2 tys. kamizelek kuloodpornych i 6 tys. hełmów z kevlaru. Wartość jednego kompletu - kamizelki i hełmu - wynosi 19 tys. hrywien (ok. 1600 dolarów).

Pieniądze z rezerwy

Awakow poinformował też, że fundusze na zakup tego sprzętu pochodziły z rezerwy budżetowej i były to środki zaoszczędzone na drugiej turze wyborów prezydenckich. Petro Poroszenko został prezydentem Ukrainy już po pierwszej turze 25 maja, zdobywając ponad 50 proc. głosów. Szef MSW, mówiąc o oczekiwanych nowych pojazdach bojowych dla wojska zaznaczył, że armia polega na produkcji krajowej, ponieważ Ukraina nie otrzymuje uzbrojenia z zagranicy. - Geopolityka wpływa na sytuację i musimy nauczyć się polegać tylko na sobie - oświadczył. Według informacji napływających ze wschodniej Ukrainy, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, ze Słowiańska w obwodzie donieckim pod naciskiem sił rządowych wycofali się rebelianci. Jest to pierwszy znaczący sukces oddziałów rządowych.

Materiał programu "Polska i Świat" o przewożeniu przez granicę kamizelek kuloodpornych z Polski

Ukraińcy masowo przemycają kamizelki i hełmy
Ukraińcy masowo przemycają kamizelki i hełmytvn24

Autor: mk//rzw / Źródło: PAP