"Czarna lista" Rosji jest listą ludzi światłych – oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, komentując upubliczniony przez media wykaz 89 osób z krajów UE objętych zakazem wjazdu do Federacji Rosyjskiej. Na liście jest 18 Polaków.
"Czarna lista FR – to lista światłych ludzi. Typowe i dla innych kwestii, gdy nazywają oni białe czarnym, a czarne - białym" – napisał Klimkin na Twitterze.
”Чорний список РФ” - список світлих людей. Типово і для інших питань, коли у них біле називають чорним, а чорне білим.
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) czerwiec 2, 2015
Listę nazwisk znanych osobistości z państw unijnych jako pierwsza opublikowała w piątek fińska telewizja publiczna. Rosyjskie władze oświadczyły, że lista ta została przekazana na prośbę władz unijnych w trybie konfidencjonalnym, i wyraziły rozczarowanie z powodu jej przecieku do mediów.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oznajmił w poniedziałek, że lista to kontrsankcje Rosji dotyczące "osób, które wyjątkowo aktywnie poparły przewrót państwowy (w Kijowie), w wyniku którego Rosjanie na Ukrainie są prześladowani i dyskryminowani".
89 osób z zakazem wjazdu
Wśród Polaków na liście znaleźli się m.in.: były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a wcześniej premier Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, były wiceszef MSZ Paweł Kowal, europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a także szefowie: Agencji Wywiadu generał Maciej Hunia, Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej i Służby Wywiadu Wojskowego generał Radosław Kujawa.
Wśród polityków z innych krajów na liście są m.in.: były komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele, były szef MSZ Czech Karel Schwarzenberg, wicepremier Wielkiej Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nick Clegg, niemieccy deputowani: Michael Fuchs i Karl-Georg Wellmann, wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder, politycy litewscy: m.in. Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis; politycy szwedzcy, w tym była minister kultury i sportu Lena Adelsohn Liljeroth, a także francuski filozof Bernard-Henri Levy.
Na przekazanej przez Moskwę liście są również eurodeputowani z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy i Łotwy. W sumie znajduje się na niej 89 nazwisk obywateli UE.
Autor: pk//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NATO