Rosyjscy eksperci o zwycięstwie wyborczym Zełenskiego

Świat


Od zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyra Zełenskiego nie należy oczekiwać radykalnej poprawy stosunków ukraińsko-rosyjskich - ocenił w komentarzu w niedzielę wieczorem jeden z głównych rosyjskich dzienników "Wiedomosti".

Gazeta przywołała opinię m.in. ukraińskiego politologa Wołodymyra Fesenki, który stwierdził, że zmiana w stosunkach między Kijowem i Moskwą zależy nie od Wołodymyra Zełenskiego, a od prezydenta Rosji Władimira Putina. Rosyjscy eksperci - dodaje dziennik - nie oczekują znaczących przemian w tych relacjach.

Zdaniem jednego z tamtejszych politologów, Jewgienija Minczenki, Zełenski "już faktycznie ogłosił rezygnację z porozumień mińskich i zaproponował zmianę formatu normandzkiego", czyli rozmów o uregulowaniu konfliktu w Donbasie.

Minczenko ocenił, że Zełenski "zajmuje bardziej radykalne stanowisko" niż urzędujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który przegrał z Zełenskim w niedzielnej drugiej turze wyborów.

"Polityk innego pokolenia"

Według Minczenki Zełenski zapowiedział także wojnę informacyjną przeciwko Rosji, która może okazać się bardziej udana niż ta prowadzona przez Poroszenkę.

- Zełenski jest politykiem innego pokolenia. Jego ekipa to ludzie kreatywni i jest ona w stanie stworzyć ciekawszy produkt. Będzie to poważnym wyzwaniem dla Rosji - powiedział politolog.

Inny rosyjski ekspert, Aleksandr Guszczyn, ocenia, że Zełenski na razie nie jest postacią, która może coś zmienić w stosunkach pomiędzy państwami.

- Gwarancją zmian są relacje między Ameryką i Rosją. Ważne jest też, jak będą zachowywać się ukraińscy oligarchowie, przede wszystkim Ihor Kołomojski, który stoi za Zełenskim. Jednak nawet Kołomojski nie może decydować o kwestiach wojny i pokoju - powiedział Guszczyn "Wiedomostiom".

Szef Ośrodka Koniunktury Politycznej Aleksiej Czesnakow, uważany za osobę zbliżoną do doradcy prezydenta Władimira Putina, Władisława Surkowa, nie oczekuje zmiany retoryki Zełenskiego po wyborach. - Dotąd zwycięzca ukraińskich wyborów głosił wypowiedzi, które były skierowane przeciwko Rosji - zwrócił uwagę Czesnakow.

Jego zdaniem najbardziej realistycznym scenariuszem jest zachowanie w stosunkach rosyjsko-ukraińskich obecnego status quo. Najmniej prawdopodobny jest kompromis stron, w trakcie którego obie poszłyby na ustępstwa. Na razie owe ustępstwa postrzegane są w obu krajach jako zdrada interesów narodowych.

Exit polls wskazują na Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski, showman i producent telewizyjnych programów kabaretowych, wygrał niedzielną drugą turę wyborów z ogromną przewagą. Według trzech sondaży przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi, tzw. exit polls, głosowało na niego ponad 70 procent wyborców.

Jego konkurenta, urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, poparło ok. 25-27 procent Ukraińców.

Autor: kz//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: