Ukraina. Wymiana jeńców. Uwolnieni Ukraińcy w wywiadzie opowiadają o więzieniu

Autor:
bż/kab
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Jeńcy zwolnieni z rosyjskiej niewoli
Jeńcy zwolnieni z rosyjskiej niewoliUkrainska Pravda
wideo 2/4
Ukrainska PravdaJeńcy zwolnieni z rosyjskiej niewoli

Są ranni, zmęczeni, ale szczęśliwi. Dziennikarze rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami, którzy zostali wymienieni za rosyjskich jeńców. - Oddycha się łatwiej, tu trawa jest bardziej zielona, niebo bardziej niebieskie - mówi jeden z uratowanych. Opowiada, że był w trzech więzieniach, w tym dwóch na okupowanej ziemi.

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że 17 Ukraińców wróciło do kraju po wymianie na 15 rosyjskich jeńców. Wśród nich jest trzech mężczyzn, którzy walczyli w obwodzie ługańskim i donieckim: Serhij, Anton (z widocznymi bandażami na rękach) i Sławek (nie może rozmawiać, bo ma bardzo widoczne obrażenia twarzy). Wszyscy zostali pojmani przez siły okupanta i umieszczeni w więzieniach.

Spotkali się z nimi dziennikarze "Ukraińskiej Prawdy".

- Najpierw byliśmy w Swatowym, na naszej okupowanej ziemi - opowiada Anton. Serhij dodaje, że potem żołnierze trafili do woroneskiego obwodu Rosji. - Potem był Kursk, a potem okupowany Symferopol - dodaje. Na te słowa ożywia się Anton, który uśmiecha się i mówi: a teraz do domu!

Uwolnieni UkraińcyUkrainska Prawda

Czytaj też: atak na Ukrainę. Trwa relacja na tvn24.pl

Mężczyzna mówi, że tutaj (w Ukrainie - red.) "oddycha się łatwiej". Serhij dodaje szybko, że "trawa jest zieleńsza, a niebo bardziej niebieskie".

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek, że do domów wraca 16 ukraińskich wojskowych, w tym dwóch oficerów i 14 żołnierzy, oraz jeden cywil. Pięciu uwolnionych jeńców jest ciężko rannych i wymaga natychmiastowego leczenia. Do wymiany jeńców - jak podał portal Suspilne - doszło w obwodzie mikołajowskim.

Rosjanie wydali ciała obrońców Azowstalu

We wtorek ukraińskie ministerstwo do spraw reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów poinformowało, że na Ukrainę wróciły ciała 46 ukraińskich wojskowych, w tym 21 obrońców mariupolskich zakładów Azowstal.

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przekazał, że "trwają działania na rzecz zwrócenia Ukrainie ciał (wszystkich) poległych żołnierzy".

"Zmarli bohaterowie zostaną pożegnani z należnymi honorami wojskowymi" - podkreślono w komunikacie HUR.

14 czerwca ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych poinformowało, że w wyniku wymiany do kraju przekazano ciała 64 obrońców Azowstalu. Wcześniej, 12 czerwca, oświadczono, że do Kijowa dostarczono już szczątki 220 żołnierzy poległych w Mariupolu, w tym wojskowych z pułku Azow, którzy walczyli na terenie kombinatu.

Obrońcy AzowstaluDmytro Kozacki

Walki o Azowstal

Mariupol nad Morzem Azowskim został zablokowany przez siły rosyjskie 1 marca. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy ostatniego punktu ukraińskiego oporu w mieście, fabryki Azowstal, "wypełnili swoje zadanie", dlatego "naczelne dowództwo poleciło dowódcom ratować życie personelu".

W kolejnych dniach pojawiały się doniesienia o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej zakłady opuścili chroniący się tam cywile. Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem. Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze z Azowstalu zostaną zwolnieni w drodze wymiany jeńców.

Autor:bż/kab

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ukrainska Prawda

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości