TVN24 | Świat

Kijów: do Donbasu trafia broń i paliwo z Rosji, Moskwa rekrutuje najemników

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Do jednostek separatystów w ukraińskim Donbasie przewieziono z Rosji od początku roku siedem tysięcy ton paliwa, czołgi, uzbrojenie, amunicję – podał wywiad wojskowy Ukrainy. W Rosji, według informacji Kijowa, trwa również nabór najemników wysyłanych do Donbasu. Tymczasem ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły manewry w okręgu graniczącym z anektowanym Krymem.

Według ukraińskiego wywiadu dowództwo sił zbrojnych Rosji zwiększa możliwości bojowe sił w Donbasie. Jak napisano w komunikacie, od początku stycznia potajemnie przywieziono koleją i transportem samochodowym z Rosji do jednostek sił separatystów ponad 7 tysięcy ton paliwa, kilka czołgów i dział samobieżnych oraz inne uzbrojenie i amunicję, w tym do systemów artyleryjskich i moździerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wywiad podaje, że w Rosji trwa "aktywny nabór najemników, którzy zmierzają na tymczasowo okupowane terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego" po przejściu intensywnego szkolenia.

Ukraińskie manewry przy anektowanym Krymie

Tymczasem w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, przy granicy administracyjnej z anektowanym przez Rosję Krymem, ukraińskie siły przeprowadziły taktyczne ćwiczenia z odparcia ataku i obrony wybrzeża - podały w piątek ukraińskie siły zbrojne. Przećwiczono wykorzystanie systemów Grad przeciwko siłom i sprzętowi potencjalnego przeciwnika.

W komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy zaznaczono, że podobne manewry odbywają się regularnie. - Dowódcy utrudniają zadania, ucząc skład osobowy działać w warunkach nagłej zmiany okoliczności - zaznaczył dowódca połączonych sił Serhij Najew.

Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu. Raport tvn24.pl >>>

W ubiegłym tygodniu informowano o przeprowadzeniu ćwiczeń z obrony przeciwlotniczej w obwodzie chersońskim. Wcześniej ukraińscy wojskowi ćwiczyli "efektywne zastosowanie przeciwpancernego uzbrojenia w rzeczywistej walce".

Konflikt w Donbasie

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tysięcy osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło około 14 tysięcy ludzi.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: